Nowa, rekordowa mapa ludzkiego mózgu

Nowa, rekordowa mapa ludzkiego mózgu
Naukowcy stworzyli największą w historii mapę ludzkiego mózgu, która udostępniona została w formie ponad dwudziestu artykułów naukowych opublikowanych jednocześnie w trzech czasopismach naukowych: „Science”, „Science Advances” i „Science Translational Medicine”. Nowo opublikowany atlas zawiera najbardziej szczegółowe ze znanych mapy lokalizacji, struktury i w niektórych przypadkach, funkcji ponad trzech tysięcy typów komórek mózgowych.

Jednym z celów projektu mapowania mózgu jest poszukiwanie nowych metod leczenia zaburzeń mózgu na bazie coraz dokładniejszej wiedzy o jego strukturze i funkcjach. Choroba Alzheimera, autyzm, depresja i schizofrenia mogą być spowodowane niewielkimi zmianami w ludzkim DNA. Naukowcy odkryli setki takich zmian. Jednak, nawet, gdy atlas komórek zostanie ukończony, będzie on stanowił tylko jedną część znacznie większego przedsięwzięcia mającego na celu poznanie ludzkiego mózgu. Dalsze prace to także mapowanie połączeń między neuronami, badanie funkcjonowania obwodów mózgowych w czasie rzeczywistym oraz określenie, w jaki sposób ogromne sieci komórek mózgowych są w stanie tworzyć wspomnienia, rozwiązywać problemy i wytwarzać świadomość.

Nowy atlas ma „kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jak dobrze różne gatunki mogą modelować fizjologię, patologię i odpowiedź terapeutyczną ludzkiego mózgu”, piszą Alyssa z Uniwersytetu Północnej Karoliny i Paola Arlotta z Harvardu w komentarzu towarzyszącym publikacji prac naukowych prezentujących mapę. Projekt atlasu mózgu jest w dużej mierze finansowany przez amerykański National Institutes of Health w ramach trwającej od około dekady inicjatywy BRAIN.

Źródło: npr.org, Fot. (C) Uniwersytet stanu Waszyngton

Mirosław Usidus