AI na wysokim stanowisku kierowniczym w polskiej firmie

AI na wysokim stanowisku kierowniczym w polskiej firmie
Dictador - polska firma z branży napojów alkoholowych mianowała bota zasilanego algorytmami sztucznej inteligencji, stworzonego przez Hanson Robotics, spółki znanej m.in. z humanoidalnego robota Sophia, na stanowisko dyrektora generalnego, w ramach, jak sama to określa - „eksperymentu”. Szef-robot kieruje strategią rozwoju firmy na rynku jednorazowych przedmiotów kolekcjonerskich, w sferze komunikacji, a nawet planowania ogólnej strategii.

„Nie mam weekendów - jestem włączona dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, gotowa do podejmowania decyzji wykonawczych i sięgania po magię sztucznej inteligencji”, powiedziała Mika (tak nazwano bota na stanowisku kierowniczym) agencji Reuters w „wywiadzie wideo”, który został opublikowany w serwisie Youtube.

Dictador podjął decyzję o zaangażowaniu AI na tak wysokie stanowisko kierownicze jeszcze w 2022 roku. Jednak dopiero niedawno zarząd firmy faktycznie powierzył tę funkcję botowi Mika. Przedstawiciele polskiego przedsiębiorstwa twierdzą, że to pierwszy na świecie przypadek zatrudnienia sztucznej inteligencji w takiej roli. Jednak „Młody Technik” już kilka lat temu opisywał na swoich łamach eksperymenty z angażowaniem AI na wysokie stanowiska kierownicze w Chinach.

Źródło: youtube.com, Fot. Dictador

Mirosław Usidus