Jądro Ziemi otoczone ekranem wodnym?

Jądro Ziemi otoczone ekranem wodnym?
Według publikacji, która ukazała się w „Nature Geoscience”, międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że woda z powierzchni Ziemi może przenikać w głąb naszej planety nawet do niemal trzech tysięcy kilometrów, zmieniając skład i strukturę zewnętrznego obszaru metalicznego płynnego jądra, tworząc w tym obszarze cienką warstwę.

Naukowcy wykazali za pomocą eksperymentów wysokociśnieniowych, że woda, przedostająca się tak głęboko wskutek ruchu płyt tektonicznych, reaguje chemicznie z materią jądra. Reakcja ta tworzy bogatą w wodór, zubożoną w krzem warstwę, zmieniając zewnętrzny obszar jądra w strukturę przypominającą błonę. Dodatkowo, reakcja generuje kryształy krzemionki, które unoszą się i mieszają z materią płaszcza ziemskiego.

Wyniki tych badań mają wiele daleko idących konsekwencji. Przede wszystkim zmieniają obraz głębokiego wnętrza naszej planety. Do niedawna uważano, że pomiędzy płaszczem a jądrem, nie dochodzi do żadnych reakcji chemicznych. Zmienia się także rozumienie cyrkulacji wody w głębinach Ziemi. „Ekran” wodny otaczający jądro ma wpływ na geochemiczne cykle w tym na powierzchnię i atmosferę planety.

Źródło: phys.org, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus