System, który błyskawicznie przełącza się na wydajne karty graficzne, gdy zachodzi potrzeba

System, który błyskawicznie przełącza się na wydajne karty graficzne, gdy zachodzi potrzeba
Firma Fujitsu poinformowała o opracowaniu rozwiązania, jak to sama określa, „rewolucjonizuje” wykorzystanie procesorów CPU i GPU w zastosowaniach obliczeniowych. Ma to być według niej pierwsze na świecie rozwiązanie, które dynamicznie, niejako na bieżąco, przydziela zasoby obliczeniowe, nadając priorytet procesom wymagającym wysokiej wydajności.

Technologia Fujitsu polega na rozróżnianiu programów wymagających akceleracji za pomocą kart graficznych GPU od tych, które mogą być przetwarzane przez procesory (CPU), przy czym wiele programów działa jednocześnie. Osiąga to przez przewidywanie tempa akceleracji i przydzielanie układów GPU do przetwarzania programów o wysokim priorytecie w czasie rzeczywistym. Inaczej mówiąc, polega to na dynamicznym mierzeniu zapotrzebowania na moce obliczeniowe i przydzielaniu zadań przetwarzania przez GPU lub CPU zależnie od tego zapotrzebowania.

Konwencjonalnie systemy HPC (ang. high performance computing) wykorzystywały komunikację typu unicast, która przełączała wykonywanie programów sekwencyjnie, co prowadziło do opóźnień i problemów w wykonywaniu programów w czasie rzeczywistym.

Rozwiązanie Fujitsu wykorzystuje komunikację typu broadcast, umożliwiając równoległą komunikację. Zmniejsza to odstęp między przełączeniami przetwarzania programu z kilku sekund do zaledwie 100 milisekund w 256-węzłowym środowisku HPC.

Użytkownicy mogą wybrać optymalną metodę komunikacji, biorąc pod uwagę wymagania aplikacji i jakość sieci, zapewniając w ten sposób najlepszą wydajność.

Źródło: cryptopolitan.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus