Oceaniczna barka pełna GPU pomoże uniknąć przepisów ograniczających AI?

Oceaniczna barka pełna GPU pomoże uniknąć przepisów ograniczających AI?
Na międzynarodowych wodach znalazło się centrum obliczeniowe BlueSea Frontier Compute Cluster (BSFCC), zbudowane przez amerykańską firmę Del Complex, które zaprojektowane jest głównie na potrzeby systemów sztucznej inteligencji. Ta gigantyczna barka z dziesięcioma tysiącami procesorów graficznych GPU Nvidia H100 o łącznej wartości 500 milionów dolarów, jak głosi firma w komunikacie, ma być zalążkiem nowej suwerennej „państwowości AI”.

W ogłoszeniu opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter), Del Complex zapowiada, że pływające centrum danych będzie oferować „wiodącą w branży wydajność, zaawansowane chłodzenie wodą i zasilanie bezpieczną dla środowiska energią słoneczną”. Firma zapewnia też, że jednostka z centrum obliczeniowym na pokładzie, będzie pilnie strzeżona. Pływać ma po wodach międzynarodowych, a tym samym może być zwolniona z międzynarodowych przepisów i ograniczeń dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji.

Informacje o tej inicjatywie są łączone z podpisanym na początku listopada br. przez prezydenta USA Joe Bidena rozporządzeniem wykonawczym określającym zasady rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji, które jest powszechnie postrzegane jako zapowiedź wprowadzenia ścisłych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i etyki AI nie tylko w USA, ale w innych krajach. Projekt BSFCC, jak liczą jego twórcy, miałby pozwolić na unikanie wprowadzanych przez państwa przepisów.

Źródło: techradar.com, Fot. Del Complex

Mirosław Usidus