Komercyjny samolot leci bez człowieka na pokładzie

Komercyjny samolot leci bez człowieka na pokładzie
Reliable Robots, firma lotnicza z Doliny Krzemowej zakończyła niedawno udany lot autonomicznego samolotu towarowego Cessna 208B Caravan. Historyczny lot odbył się 21 listopada 2023 roku, ale informacje o udanych testach pojawiły się na początku grudnia br. System sterowania bez pilota zainstalowano w maszynie, która wystartowała z lotniska Hollister w Północnej Kalifornii i wylądowała bezpiecznie ok. dwanaście minut później.

Kołowanie, start, przelot i lądowanie zostały wykonane autonomicznie, podał Danah Tommalieh, pilot i inżynier pracujący dla Reliable Robots. Pilot nadzorował lot, ale znajdował się w oddaleniu o ok. 80 kilometrów od centrum kontroli Reliable. Na pokładzie Cessny nie było jakiegokolwiek człowieka.

Sprzęt i oprogramowanie do obsługi autonomicznego lotu Reliable Robots zbudowało we współpracy z producentem samolotu, Textron Aviation. Powstały system jest neutralny, czyli może być zainstalowany w wielu innych modelach maszyn latających. Cessna 208B Caravan jest popularnym samolotem użytkowym, zdolnym do zabrania nawet ok. 1,5 tony ładunku.

Źródło: techspot.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus