Maszyna do produkcji sztucznych pajęczych nici

Maszyna do produkcji sztucznych pajęczych nici
Japońskim badaczom z centrum naukowego RIKEN udało się odtworzyć złożoną strukturę molekularną pajęczego jedwabiu. Ich sztuczna wersja nici pajęczej produkowana jest przez równie syntetyczny gruczoł, naśladujący naturalny proces produkcji jednego z najwytrzymalszych włókien jakie znamy.

Włókno biopolimerowe uzyskane przez Japończyków składa się z dużych białkowych cząsteczek występujących w powtarzalnych sekwencjach zwanych spidroinami. Struktury te, aby można było uzyskać nić o właściwościach podobnych do tej wytwarzanej przez pająki, muszą zostać odpowiednio ułożone w równy sposób. Sztuczny gruczoł wymaga również precyzyjnych mechanizmów mikroprzepływowych, aby białka mogły samoczynnie łączyć się we włókna jedwabiu, które nie tylko wyglądają, ale i zachowują się jak prawdziwe.

Opisany w artykule, który ukazał się w „Nature Communications”, sztuczny gruczoł to konstrukcja będąca wynikiem wielu prób i błędów. Jednym z tych błędów było używanie siły do przepychania cząsteczek białka przez system mikroprzepływowy, co wymagało podciśnienia do przeciągnięcia roztworu spidroiny przez urządzenie. Jak zapewniają autorzy pracy, ostatecznie udało się opracować system produkcji włókien, który jest spontaniczny, szybki i powtarzalny.

Źródło: newatlas.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus