MIT: zastąpienie ludzkich miejsc pracy przez AI zbyt wiele kosztuje

MIT: zastąpienie ludzkich miejsc pracy przez AI zbyt wiele kosztuje
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badanie, którego celem było dokładne wyjaśnienie, czy sztuczna inteligencja jest dla pracodawców bardziej opłacalna niż zatrudnianie pracowników – dotyczyło ośmiuset zawodów. W skrócie z ich studiów wynika, że pomysł masowego zastąpienia pracowników przez sztuczną inteligencję jest niewykonalny ze względu na związane z tym koszty.

Zespół wykorzystał oprogramowanie AI do wykonania około tysiąca „zadań inspekcji wizualnej” we wspomnianej grupie ośmiuset zawodów. Podawanym w publikacji przykładem jest praca pracownika piekarni, w której to specjalistyczne rozeznanie jest ważne, ponieważ składniki wypieków muszą być sprawdzane, by zapewniały odpowiednią jakość. W badaniu stwierdzono, że zdolność AI do przeprowadzania kontroli jakości nie wystarczyłaby do „opracowania, wdrożenia i utrzymania systemu wizji komputerowej”, który byłby opłacalny dla pracodawcy.

Jak wykazano w studium, w badanej grupie zawodów jedynie 23 proc. zajęć wykazało „atrakcyjność” jeśli chodzi o potencjalna automatyzację. Chociaż naukowcy z MIT przyznali, że sytuacja może się zmienić, to jednak doszli do wniosku, że wypieranie miejsc pracy przez sztuczną inteligencję będzie znacznie bardziej „stopniowe” niż sugerowałyby to wyolbrzymione prognozy mediów i różne raporty, np. Goldmana Sachsa sprzed blisko roku.

Źródło: thred.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus