Chiny znów mają najpotężniejszy superkomputer

Chiny znów mają najpotężniejszy superkomputer
Bez wielkiego rozgłosu Chiny uruchomiły w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Guangzhou superkomputer Tianhe-3, który jest uważany za najpotężniejszą obecnie istniejącą maszynę obliczeniową, z maksymalną mocą przekraczającą, według doniesień, dwa eksaflopsy, przy stałej wydajność na poziomie 1,57 eksaflopsa.

Według spekulacji, które można znaleźć w specjalistycznych publikacjach, Tianhe-3 wykorzystuje w roli głównej jednostki przetwarzającej urządzenie hybrydowe określane jako MT-3000 z procesorem i akceleratorem obliczeniowym, a także trzema różnymi rodzajami pamięci, z których dwa znajdują się w kompleksie obliczeniowym. Procesory te pochodzą od rodzimego chińskiego producenta SMIC, ale nie ma pewności czy wyprodukowano je w procesie 14-, 10-, czy 7-nanometrowym.

Tianhe-3 znany również jako „Xingyi”, jest najnowszym z serii superkomputerów zbudowanych przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych w Chinach. Jego poprzednik, Tianhe-2 nadal znajduje się wśród trzydziestu najpotężniejszych superkomputerów, choć minęło już 11 lat od jego uruchomienia i początku eksploatacji. Używana do opisywania mocy superkomputerów jednostka o nazwie FLOPS (floating point operations per second) podaje liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, które wykonuje maszyna.

Źródło: techradar.com, Fot. AI

Mirosław Usidus