Miejski helikopter jak marsjański Ingenuity

Miejski helikopter jak marsjański Ingenuity
Austriacki startup FlyNow Aviation GmbH zaprezentował automatycznie sterowany helikopter elektryczny (eCopter), który jest przeznaczony do wykorzystania w komunikacji miejskiej. Jego konstrukcja jest dostosowana do obowiązujących przepisów lotniczych, zatem oczekuje się, że proces certyfikacji będzie łatwiejszy niż w przypadku innych podobnych konstrukcji.

eCopter firmy FlyNow jest dostępny w trzech wersjach, w zależności od funkcji, ładowności i rodzaju układu napędowego. Wersja towarowa - C200B, może przewozić do nieco ponad dwustu kilogramów towarów, zaś wersje pasażerskie (P1B, P2B), mogą pomieścić odpowiednio jedną lub dwie osoby. Litera „B” na końcu nazwy modelu oznacza bateryjno-elektryczny układ napędowy, który wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe do zasilania silników. Jednak eCopter przygotowuje się również do wersji z wodorowymi ogniwami paliwowymi, która będzie oznaczona literą „H”.

Wszystkie trzy wersje eCoptera powinny mieć praktyczny zasięg lotu do 50 km i prędkość przelotową do 130 km/h. Maszyna wykorzystuje wirniki współosiowe, takie same, z jakich korzystał marsjański helikopter Ingenuity. Konstrukcja wirnika współosiowego ma mniejsze obciążenie tarczy wirnika niż np. czterowirnikowiec, ponieważ wykorzystuje dwa wirniki ułożone jeden nad drugim zamiast czterech wirników rozmieszczonych wokół korpusu. Oznacza to, że współosiowa konstrukcja wirnika może generować większą siłę nośną przy mniejszej mocy, a także redukować hałas i wibracje.

Źródło: foxnews.com, Fot. FlyNow Aviation GmbH

Mirosław Usidus