Pływające latawce zasilają Wyspy Owcze

Pływające latawce zasilają Wyspy Owcze
Dragon 12, ważąca 28 ton o dwunastometrowej rozpiętości skrzydeł pływająca konstrukcja firmy Minesto, która przypomina nieco drona, produkuje energię elektryczną wykorzystując pływy morskie. Pracuje z mocą 1,2 megawata. Jest zakotwiczona w dnie morskim i przez przewód, którym łączy się z mocowaniem, przesyła energię do sieci energetycznej.

Zasada działania Dragona 12 jest porównywana przez Minesto do latawców atmosferycznych, które wykonują w powietrzu ósemki, osiągając prędkości większe niż wiejący wiatr. Według konstruktorów, pozwala to konstrukcji uzyskać więcej energii z prądu pływowego niż potrafią to inne konstrukcje, a także daje większą efektywność, nawet przy słabszych prądach.

Twórcy Dragona 12 postanowili przeprowadzić testy swojej konstrukcji na wodach oceanicznych u wybrzeży Wysp Owczych, gdzie woda morska przepływa przez wiele stosunkowo wąskich kanałów pomiędzy wyspami, co przyspiesza prądy. Już po kilku dniach Minesto ogłosiło sukces, gdy Dragon 12 zaczął przesyłać energię do sieci na lądzie.

Źródło: newatlas.com, Fot. minesto.frontify.com

Mirosław Usidus