Polak hakuje fundament potęgi NVIDIA

Polak hakuje fundament potęgi NVIDIA
Andrzej Janik, polski programista pracujący najpierw dla Intela potem dla AMD, udostępnił jako open source narzędzie pod nazwą ZLUDA, który pozwala uruchamiać biblioteki NVIDIA CUDA i aplikacje z ich wsparciem na wszystkich kartach graficznych. Jego osiągnięcie ma charakter przełomowy, gdyż ekosystem CUDA był i jest fundamentem dominacji firmy NVIDIA. Alternatywa stworzona przez Polaka potencjalnie może zrewolucjonizować świat kart graficznych, a co za tym idzie – sztucznej inteligencji.

ZLUDA Janika umożliwia uruchamianie kodu CUDA na procesorach graficznych AMD i Intela bez żadnych modyfikacji z wydajnością zbliżoną do oferowanej przez własnościowe rozwiązanie NVIDIA. Pracował nad tym narzędziem najpierw dla Intela, który jednak nie był nim zainteresowany, potem dla AMD, która to firma ostatecznie podjęła podobną do Intela negatywną decyzję. Ponieważ miał do tego prawo, Janik udostępnił kod ZLUDA na Githubie.

Polityka Intela i AMD to brak zainteresowania zapewnieniem kompatybilności swoich procesorów graficznych z istniejącym ekosystemem CUDA NVIDIA. Wydaje się, że obie firmy wolą konkurować z CUDA za pomocą własnych rozwiązań open source, oneAPI, ROCm i to pomimo wielkiej popularności CUDA w profesjonalnym oprogramowaniu graficznym i centrach danych. ZLUDA nie jest jeszcze w pełni kompletnym rozwiązaniem. Udostępniając kod narzędzia Janik liczy na zainteresowanie społeczności deweloperów i rozwój narzędzia.

Źródło: techradar.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus