SpaceX: dostarczymy Internet z satelity prosto do Twojego smartfona

SpaceX: dostarczymy Internet z satelity prosto do Twojego smartfona
Firma SpaceX, która rozwija projekt globalnego satelitarnego Internetu – Starlink, poinformowała w liście do amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC), że jej system może dostarczać sygnał internetowy bezpośrednio do smartfonów. Pismo informuje o testach usługi nazywanej „Direct to Cell” przeprowadzonych przez pracowników SpaceX w Redmond w Stanie Waszyngton, w Mountain View w Kalifornii i w Kansas City, w których mieli osiągnąć prędkości transferu sięgające 17 Mb/s. Operator satelitarny chce umieścić na orbicie osiemset satelitów przeznaczonych do transmisji komórkowych, ale potrzebuje zgody FCC na świadczenia takich usług.

Firma Elona Muska utrzymuje, że satelity komunikowały się z wieloma modelami niezmodyfikowanych urządzeń takich producentów jak Samsung, Apple i Google przy użyciu pasma PCS G Block serwowanego przez operatora T-Mobile, zarówno na obszarach miejskich i wiejskich, na zewnątrz jak również wewnątrz budynków, przy czystym niebie i pod osłoną drzew.

Pismo nie zawiera szczegółów technicznych, podając jedynie, że testy przesyłu do komórek odbywały się w ramach maksymalnej dozwolonej gęstości strumienia mocy. Konkurencyjni dostawcy usług telekomunikacyjnych i satelitarnych zgłaszali obawy, że komórkowe usługi Starlink będą generować zakłócenia radiowe. SpaceX zapewnia: „W ciągu dwóch miesięcy codziennych testów SpaceX nie otrzymała żadnych powiadomień o szkodliwych zakłóceniach od użytkowników w paśmie, poza pasmem lub użytkowników transgranicznych i nie ma powodu, aby sądzić, że takie zakłócenia wystąpiły”.

Źródło: uk.pcmag.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus