Prąd prosto z gleby

Prąd prosto z gleby
Zespół naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern opracował nowy typ ogniwa paliwowego, które pozyskuje energię z mikrobów żyjących w glebie. Układ, który przetestowali naukowcy, wykorzystuje mikroorganizmy, które rozkładają związki węgla, co generuje niewielkie ilości energii, które mogą być wykorzystanie m.in. do zasilania czujników umieszczonych w glebie.

Aby przetestować nowe rozwiązanie, badacze wykorzystali je do zasilania czujników wykrywających nacisk i mierzących wilgotność gleby. Ten typ ogniwa paliwowego nie tylko działa zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach, ale jego moc przewyższała znane wcześniej układy zasilania urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) o 120%.

Mikrobiologiczne ogniwa (MFC) to rozwiązanie znane już od ponad stu lat. Pobierają energię elektryczną od bakterii glebowych, które w ramach swojej aktywności generują elektrony. Aby jednak mikrobiologiczne ogniwa mogły działać bez zakłóceń, gleba musi być odpowiednio nawodniona i natleniona.

Konstrukcja z Northwesten, m.in. dzięki zastosowaniu prostopadłego zamiast równoległego układu elektrod, pozwala na relatywnie wydajną generację energii elektrycznej także z odwodnionej gleby.

Źródło: https://news.northwestern.edu/stories/2024/01/dirt-powered-fuel-cell-runs-forever, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus