Broń laserowa rozmieszczana na Bliskim Wschodzie

Broń laserowa rozmieszczana na Bliskim Wschodzie
Przedstawiciele armii Stanów Zjednoczonych rozmieścili systemy broni laserowej Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense (DE M-SHORAD) na Bliskim Wschodzie, w lokalizacjach, które nie są ujawniane, ale nieoficjalnie uważa się, że chodzi o Irak. Mają to być pierwsze testy tego typu uzbrojenia w rzeczywistych warunkach bojowych.

W rozmowie z „Breaking Defense”, wiceszef sztabu armii, generał James Mingus, ujawnił, że cztery prototypowe systemy DE M-SHORAD o mocy 50 kW każdy, zostały zamontowane na bojowych wozach piechoty Stryker. Broń tę opracowano w firmie Raytheon i stanowi część większej oferty systemów broni wykorzystującej strumienie energii. DE M-SHORAD zaprojektowano do zwalczania zagrożeń powietrznych, w tym dronów, rakiet, pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Pojedynczy system jest obsługiwany przez jedną osobę.

Testy broni laserowej w warunkach bojowych, które w świetle możliwych ataków ze strony Iranu na Izrael być może już się zaczęły, mają potwierdzić, czy taki rodzaj broni jest rzeczywiście skuteczny i opłacalny. Lasery w zastosowaniach wojskowych borykają się bowiem z wieloma trudnościami i ograniczeniami. Przede wszystkim ich skuteczność znacznie spada, w gorszych warunkach pogodowych - przy zachmurzeniu i wysokim zanieczyszczeniu powietrza - nawet do zera. Ponadto moc wiązki spada wraz z odległością od celu.

Źródło: breakingdefense.com, Fot. commons.wikimedia.org

Mirosław Usidus