Rekordowych rozmiarów drukarka 3D

Rekordowych rozmiarów drukarka 3D
Uniwersytet Maine zaprezentował największą na świecie drukarkę 3D do druku obiektów z materiałów polimerowych. Maszyna nazwana Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0), może drukować obiekty o długości ponad 29 metrów, szerokości 9,75 metra i wysokości prawie 5,5 metra. Jest również szybka, relatywnie rzecz biorąc, ponieważ może drukować do 227 kg na godzinę.

Drukarka może również dynamicznie przełączać się między technikami drukowania, w tym między wielkoskalową produkcją addytywną, produkcją subtraktywną, czyli w procesie, w którym zaprojektowany obiekt, wzór lub struktura powstaje wskutek odcinania fragmentów od większego bloku materiału, wliczając do opcji także ciągłe układanie taśm i operacje ramienia robota.

Według konstruktorów maszyna znajdzie zastosowanie w wielu branżach, w tym w budownictwie mieszkaniowym, infrastrukturze i w rozwoju pojazdów wojskowych. Liczą na nią fundatorzy projektu, w tym Korpus Inżynierów Armii USA, amerykańskie departamenty obrony i energii. Większość wykorzystywanych przez nią materiałów nadaje się do recyklingu. W tym celu drukarka priorytetowo traktuje materiały pochodzenia biologicznego, takie jak resztki drewna.

Źródło: engadget.com, Fot. © Uniwersytet Maine

Mirosław Usidus