Łączność satelitarna przez Bluetooth

Łączność satelitarna przez Bluetooth
Hubble Network, start-up z siedzibą w Seattle, nawiązał pierwsze w historii połączenie Bluetooth bezpośrednio z satelitą. Potwierdzono, że pokładowe chipy Bluetooth 3,5 mm, umieszczone w dwóch satelitach firmy wystrzelonych na rakiecie SpaceX, odbierają sygnał z odległości ponad sześciuset kilometrów.

Firma stosuje na pokładzie satelitów opatentowaną antenę typu phased array, która może zostać umieszczona na małym satelicie. Anteny te umożliwiają komunikację zwykłego chipu Bluetooth z satelitą Hubble. Trzeba było również rozwiązać problemy związane z efektami dopplerowskimi, czyli niedopasowaniem częstotliwości występującym między szybko poruszającymi się obiektami wymieniającymi dane za pośrednictwem fal radiowych.

Według firmy, połączenie dowolnego urządzenia Bluetooth do satelity to potencjalna sieć o globalnym zasięgu przy dwudziestokrotnie mniejszym zużyciu energii i pięćdziesięciokrotnie niższych kosztach operacyjnych niż inne sieci satelitarne, w tym Starlink. Hubble Network informuje, że współpracuje już we wdrażaniu pilotażowych usług z klientami z różnych sektorów, w tym urządzeń konsumenckich, budownictwa, infrastruktury, łańcucha dostaw, logistyki, ropy i gazu oraz obronności. Start-up planuje wystrzelić w tym roku dwa kolejne satelity (w czwartym kwartale 2025 r. lub na początku 2026 r.), docelowo trzydzieści dwa satelity, co ma utworzyć konstelację nowej sieci.

Źródło: techcrunch.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus