Rower dla pływaków i nurków

Rower dla pływaków i nurków
Francuska firma Seabike opracowała urządzenie wspomagające pływaków, które wykorzystuje siłę mięśni ich nóg do pływania w wodzie ze znacznie większą prędkością niż jest w stanie w wodzie osiągnąć człowiek. Napęd w tym wynalazku pochodzi z układu, w którym człowiek pedałuje w sposób zbliżony do ruchów rowerzysty.

Urządzenie składa się z czegoś, co można by nazwać „dyszlem”, który do pływającego mocowany jest za pomocą pasa powyżej bioder. Na drugim końcu dyszla, za pływakiem, znajduje się śruba napędowa o średnicy 38 centymetrów, napędzana przez korbę obracaną za pomocą dwóch pedałów przez osobę zanurzoną w wodzie. Śruba działa w obie strony - można więc odwrócić urządzenie i trzymać śmigło przed sobą, zamiast pedałów przymocować uchwyty do dłoni i napędzać urządzenie ręcznie a nie nożnie.

Choć informacje o tym sprzęcie pojawiły się w mediach dopiero teraz, Seabike sprzedaje go już od około roku. Używa też tego rodzaju wspomagania dla uczestników imprez organizowanych dla nurków na południowym wybrzeżu Francji. W sieciach społecznościowych, np. na Instagramie można obejrzeć sporo filmów demonstrujących działanie urządzenia pod wodą.

Źródło: newatlas.com, Fot. Seabike

Mirosław Usidus