Noktowizyjne soczewki, które można wpasować w zwykłe okulary

Noktowizyjne soczewki, które można wpasować w zwykłe okulary
Ultracienkie soczewki noktowizyjne, które mogą zmieścić się w standardowych okularach opracowało australijskie centrum doskonalenia transformacyjnych systemów metaoptycznych (TMOS). Według publikacji, która ukazała się na łamach „Advanced Materials”, daje to szansę na tańszy i znacznie mniej masywny sprzęt do nocnego widzenia.

Innowacja australijskich badaczy polega na zastosowaniu nowej metody przetwarzania światła. Uzyskana tą drogą bardzo cienka soczewka noktowizyjna potrafi tworzyć ostrzejsze obrazy z większą redukcją szumów niż tradycyjne noktowizory. Układ nie wymaga chłodzenia kriogenicznego, na którym opierają się tradycyjne noktowizory. Badania nad nowymi soczewkami stanowią kontynuację prac nad zastosowaniem arsenku galu jako metamateriału tworzącego powierzchnię. Tym razem naukowcy wykorzystali niobian litu.

Jeśli rozwiązanie potwierdzi swoja skuteczność w dalszych testach i będzie można je skalować, może to radykalnie zmienić rynek urządzeń noktowizyjnych. Oznacza to na przykład zapewnienie niedrogiego i niekłopotliwego w użyciu sprzętu do widzenia w warunkach nocnych i w innego rodzaju ograniczonej widoczności.

Źródło: bgr.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus