Mocne magnesy bez użycia ziem rzadkich

Mocne magnesy bez użycia ziem rzadkich
Brytyjska firma Materials Nexus ogłosiła, że przy pomocy swojej platformy AI, zaprojektowała nowy typ magnesu trwałego, który nie wykorzystuje drogich metali ziem rzadkich. Twierdzi, że proces poszukiwania i dalszej pracy nad nowym rozwiązaniem był dwieście razy szybszy niż wymagający dużych zasobów proces tradycyjny (bez użycia AI).

Sztuczna inteligencja przeanalizowała ponad sto milionów kompozycji materiałów niezawierających metali ziem rzadkich, zanim trafiła na mieszankę nazwaną MagNex. W komunikacie na temat nowego typu magnesu nie ma informacji o składzie. Jako przykład, jakie materiały mogą być użyte do produkcji, można podać wcześniejsze odkrycie firmy Niron Magnetics, która opracowała pierwsze na świecie wysokowydajne magnesy, wykorzystując mieszankę żelaza i azotu.

Materials Nexus szacuje, że popyt na magnesy trwałe wzrośnie dziesięciokrotnie do 2030 roku, tylko w branży pojazdów elektrycznych. Silniki z magnesami trwałymi są poszukiwane w wielu innych zastosowaniach: w robotyce, dronach, turbinach wiatrowych i systemach grzewczo-chłodzących. Poszukiwania alternatyw dla metali ziem rzadkich są ważne w sytuacji, gdy Chiny kontrolują 70 proc. rynku ich wydobycia i aż 90 proc. przetwórstwa.

Źródło: https://newatlas.com/materials/ai-rare-earth-free-magnet-discovery/, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus