Hybrydowe maszyny rolnicze

Hybrydowe maszyny rolnicze
Znany producent traktorów i innego sprzętu rolniczego, John Deere, zademonstrował swój nowy typ pojazdów nazywany w skrócie EVT (Electric Variable Transmission), w którym zastosował silniki elektryczne. Konstrukcje te są efektem współpracy z firmą Spudnik, która produkuje kombajny do ziemniaków i roślin okopowych.

W przeciwieństwie do pojazdów elektrycznych zasilanych bateryjnie, EVT jest napędzany przez generator diesla zamontowany w pojeździe. Generator wytwarza energię elektryczną. Idea jest taka, by zamiast masywnych mechanicznych przekładni, wałów i pasów transmisyjnych zastosować przewody i silniki elektryczne, które są lżejsze. Zastosowanie układów napędzanych elektrycznie ma też zalety przy różnego rodzaju operacjach w kombajnach, np. nadmuch powietrza czyszczący zbierane ziemniaki czy buraki jest bardziej stabilny niż w urządzeniach napędzanych bezpośrednio silnikiem Diesla.

Zdaniem ekspertów daleko jeszcze do zbudowania napędzanych elektryczne traktorów czy innych maszyn rolniczych. Na chwilę obecną akumulatory i silniki elektryczne nie są w stanie zastąpić silników spalinowych w rolnictwie. EVT jest czymś w rodzaju hybrydy i zdaniem komentatorów, będzie ewoluować w miarę rozwoju techniki napędów elektrycznych.

Źródło: https://electrek.co/2024/02/09/john-deere-partners-with-spudnik-to-replace-mechanical-driveline-with-electric-motors/, Fot. © John Deere

Mirosław Usidus