Wielka kosmiczna woda

Wielka kosmiczna woda
Dzięki kilkunastoletnim obserwacjom z użyciem teleskopu na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea (jeden z największych wulkanów na Ziemi, szczyt wznosi się na wysokość 4205 m powyżej poziomu morza) oraz zespołu radioteleskopów w górach Inyo (Dom Wielkiego Ducha – z języka rdzennych Amerykanów) w południowej Kalifornii i położonego w Alpach francuskich interferometru naukowcy z laboratorium NASA JPL, odkryli największy rezerwuar wody w kosmosie.

Zespoły astronomów badały oddalony o dwanaście miliardów lat świetlnych kwazar o nazwie APM 08279+5255, położony w konstelacji Rysia, który skrywa czarną dziurę dwadzieścia miliardów razy masywniejszą od Słońca. Tam właśnie zidentyfikowano obłok zamrożonych drobin wody zawierający jej 140 bilionów razy więcej niż wynosi objętość całej wody na Ziemi.

„Chociaż gaz ten ma temperaturę –53°C i jest 300 bilionów razy mniej gęsty niż ziemska atmosfera, nadal jest pięć razy gorętszy i od dziesięciu do stu razy gęstszy niż średnia gęstość materii w galaktykach takich jak Droga Mleczna”, wyjaśniają badacze w opublikowanym komunikacie.

Źrodło: unilad.com, Fot. ESA/Hubble, CC BY 4.0

Mirosław Usidus