Nowy rekord prędkości transferu światłowodem

Nowy rekord prędkości transferu światłowodem
Japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) pobił rekord prędkości transferu danych, osiągając 402 Tb/s (terabitów na sekundę) za pośrednictwem dostępnych na rynku kabli światłowodowych. Wyczyn ten został szczegółowo opisany w artykule zaprezentowanym na konferencji „Optical Fiber Communication Conference 2024” w amerykańskim San Diego.

NICT wraz z innymi współpracującymi ośrodkami udał się ten wyczyn przy użyciu sygnałów przesyłanych 1505 kanałami na pięćdziesięciokilometrowym odcinku światłowodu. Zastosowano sześć typów wzmacniaczy i optyczny korektor wzmocnienia, wykorzystując niewykorzystane pasmo 37 THz. W układzie znalazł się oparty o tul (metalu ziem rzadkich) domieszkowany wzmacniacz światłowodowy działający w systemach pasma C lub C+L.

Maksymalny wynik osiągnięty w eksperymentach przekroczył poprzednią przepustowość danych o ponad 25%, zaś sama przepustowość transmisji wzrosła o 35%. Warto podkreślić, że wynik osiągnięto stosując istniejącą już technologię wykorzystywaną przez dostawców usług internetowych.

Źródło: fudzilla.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus