Astronomowie wyjaśniają małe czerwone kropki u zarania Wszechświata

Astronomowie wyjaśniają małe czerwone kropki u zarania Wszechświata
Po analizie danych obserwacyjnych pochodzących z teleskopu Webba, grupa naukowców wyjaśnia czym są tajemnicze „małe czerwone kropki” (ang. skrót LRD) zaobserwowane przez kosmiczny instrument i datowane na zastanawiająco wczesny okres istnienia Wszechświata. Według badaczy, są to aktywne jądra galaktyk, będące czarnymi dziurami konsumującymi materię w sposób intensywny.

Naukowcy podają w pracy opublikowanej na serwerze preprintów (https://arxiv.org/) wyjaśnienie dlaczego po około 1,5 miliarda lat od Wielkiego Wybuchu ich liczba spada. Dane obserwacyjne JWST wskazują na ich pojawienie się w dużej liczbie ok. 600 mln lat po Wielkim Wybuchu i zanikanie w czasie mniej więcej 1,5 mln lat po tym inaugurującym Wszechświat wydarzeniu. Zdaniem autorów nowej pracy wynika to z procesów wzrostu galaktyki, która na wcześniejszym etapie wykazuje dużo większe nagromadzenie metali blisko jądra, co w toku dalszej ewolucji zanika.

„Te źródła o dużym przesunięciu ku czerwieni w zasadzie przestają istnieć w pewnym czasie od Wielkiego Wybuchu”, mówi w opublikowanym komunikacie Steven Finkelstein, współautor badania z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. „Jeśli są to rosnące czarne dziury, a sądzimy, że co najmniej 70 proc. z nich tak, to sugeruje, że była era ukrytego wzrostu czarnych dziur we wczesnym Wszechświecie”.

Źródło: universetoday.com, Fot. NASA

Mirosław Usidus