Impulsowa chińska turbina ustanawia nowy rekord

Działają na zasadzie kierowania strumieni wody stycznie na kubełki. Każda z turbin, które pokazali Chińczycy, ma średnicę zewnętrzną 6,2 metra, waży 80 ton i jest wyposażona w 21 kubełków. Wykonano je z wysoko wytrzymałej stali martenzytycznej (rodzaj stali charakteryzujący się specyficzną strukturą krystaliczną zwaną martenzytem).
Turbiny o mocy 500 megawatów zostaną zainstalowane w elektrowni wodnej Datang Zala na rzece Yuqu, we wschodnim Tybecie. W tym miejscu występuje pionowy spadek wynoszący 671 metrów od zbiornika do turbiny, a źródło wody znajduje się 100 metrów wyżej niż sama turbina. Energię spadku generuje siła grawitacji, która dostarcza wodę do turbiny. Oczekuje się, że dzięki udoskonalonej konstrukcji kubełków wydajność turbiny wzrośnie z 91 do 92,6 proc., co pozwoli na wygenerowanie dodatkowych 190 tys. kWh energii elektrycznej dziennie.
Turbiny reakcyjne są turbinami ciśnieniowymi, które opierają się na ciągłym strumieniu wody przepływającej z górnego zbiornika do dolnego. Wykorzystują one kształt łopatek wirnika do tworzenia różnicy ciśnień między stroną ssącą a stroną wylotową. Chińska konstrukcja należy do rzadziej spotykanego typu turbin impulsowych, w których woda uderza w każdy kubełek, co powoduje jego przesunięcie. Powstający w ten sposób moment obrotowy jest przenoszony na wał wirnika, co skutkuje jego obrotem. Wirniki turbin Peltona, do których należy rekordowa chińska konstrukcja, mogą być napędzane przez jeden lub wiele strumieni wody.
Źródło: newatlas.com, fot. Adobe Stock
Mirosław Usidus