Koło Dysona do uprawy truskawek

Koło Dysona do uprawy truskawek
Plantacja truskawek zaprezentowana przez znanego wynalazcę Jamesa Dysona, z ponad milionem sadzonek, określana jest jako „uprawa wertykalna”.

W rzeczywistości ma jednak formę ogromnych obrotowych kół z ruchomymi zagonami roślin, które rosną i dojrzewają w ściśle kontrolowanych warunkach.

Konstrukcja ta powstała w angielskim Lincolnshire. To 26-hektarowa szklarnia zbudowana przez firmę Dyson, w której znajdują się wielkie koła o masie około 500 kg każde, z rzędami truskawek, powoli obracających się w celu zapewnienia optymalnej ekspozycji na światło słoneczne. Wewnątrz szklarni poruszają się roboty emitujące promieniowanie UV, które ma na celu zwalczanie pleśni na liściach roślin. Dodatkowo działa maszyna uwalniająca pożyteczne owady, które likwidują mszyce i inne szkodniki. Gdy truskawki dojrzewają, są zbierane przez robotyczne ramiona, które ostrożnie zrywają każdy owoc z rośliny. Jak twierdzi sam James Dyson, roboty były w stanie zebrać 200 tysięcy truskawek w ciągu jednego miesiąca.

Koła podtrzymujące zbiory mają 24 metry długości i 5 metrów średnicy. Energia dla całego systemu pochodzi z gazów wytwarzanych przez beztlenową komorę fermentacyjną. To biogaz stanowi paliwo napędzające obroty kół. Ciepło generowane w tym procesie wykorzystywane jest również do ogrzewania szklarni. Produkt uboczny z komory fermentacyjnej wraca na pola jako nawóz organiczny. Do nawadniania roślin używana jest deszczówka odprowadzana z dachu szklarni.

Źródło: newatlas.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus