Atmosfera na Tytanie taka jak na Ziemi
Ziemska atmosfera była kiedyś zamiast azotu i tlenu pełna, pełna węglowodorów, głównie metanu. Wg naukowców z angielskiego uniwersytetu w Newcastle, Ziemia wówczas mogła wyglądać dla hipotetycznego obserwatora z zewnątrz zupełnie jak obecnie wygląda w naszych oczach Tytan, czyli jako zamglony, bladożółty glob.
To się zaczęło zmieniać około 2,4 miliarda lat temu wskutek fotosyntezy w rozwijających się na Ziemi mikroorganizmach. Wówczas to rozpoczęła się kumulacja produktu fotosyntezy - tlenu w naszej atmosferze. Naukowcy brytyjscy określają nawet tamtejsze wydarzenia jako "wielkie natlenianie". Trwało to ok. 150 milionów lat, po czym metanowa mgła znikła i Ziemia zaczęła wyglądać tak jak ją teraz znamy.
Naukowcy opisują te wydarzenia na podstawie analiz osadów morskich z wybrzeży Afryki południowej. Jednak nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego akurat wtedy zaczęło się intensywne natlenianie Ziemi, chociaż mikroby zdolne do fotosyntezy były na naszej planecie obecnie już wiele setek milionów lat wcześniej.