Mysz komputerowa

Mysz komputerowa
Mysz, czyli ręczny manipulator oraz indykator pozycji x i y, powstała w 1964r. Autorem pomysłu i projektantem koncepcji był Douglas Carl Engelbart .Pierwsza mysz wyglądała jak drewniane pudełeczko, które przesuwało się po stole na kółkach odliczając ich obroty i rozmachy.
Mysz komputerowa

Potem ta informacja była wprowadzana do komputera i kierowała przemieszczeniem kursora na ekranie. Engielbart nie potrafi stwierdzić, komu przypada prawo autorskie do, przyznajmy dość oryginalnej, nazwy: "Urządzenie wyglądało jak mysz z ogonem i my wszyscy w laboratorium tak je nazywaliśmy". Pierwsza mysz (to było rękodzieło) wykonał aspirant Bill English. Na kolejnych etapach prac przyłączył się do niego Jeff Rulifson. On w sposób istotny ulepszył konstrukcję myszy i opracował dla niej oprogramowanie. W archiwach Uniwersytetu Stanford przechowywany jest do tej pory film szkole

niowy z 1968 roku, demonstrujący pierwszą mysz. Gdyby Douglas Engelbart opatentował mysz, mógłby być bogatszy niż Bill Gates. W 1968 roku otrzymał od pracodawców za swój wynalazek jedynie 10000 $. Całe honorarium zainwestował w skromny podmiejski domek. 1 grudnia 2000 roku Douglas Engelbart otrzymał National Medal of Technology, najwyższą (za dokonania konstruktorskie) nagrodę rządu USA. W ten sposób Biały Dom docenił wszystkie technologiczne osiągania naukowca, a miedzy nimi również komputerową mysz. Najpopularniejszym zewnętrznym urządzeniem komputera mysz stała się dzięki komputerom Apple Macintosh. W 1984 roku pierwszy osobisty komputer Appel został zaopatrzony w jedno-przyciskową mysz, wyglądem przypominające te współczesne. Wprawdzie Microsoft wprowadził możliwość współpracy myszy z IBM PC juz w 1983 roku, ale później niż Apple zauważył ogromne możliwości współpracy myszy z systemem Windows. Pierwszą w świecie mysz optyczną wypuściło na rynek Towarzystwo Mouse Systems w 1982 roku. Zamiast kółek i rolek do myszy wprowadzono technologie optyczne. Zastosowanie zaawansowanych technologii skutkowało ceną urządzenia początkowo sięgającą nawet 100$.

zp8497586rq