101 miejsc związanych z nauką i techniką, które musisz odwiedzić

101 miejsc związanych z nauką i techniką, które musisz odwiedzić
e-suplement
Przygotowaliśmy listę miejsc, które powinny zainteresować czytelników MT, jako cel wakacyjnej wyprawy. Nie chcieliśmy tworzyć listy atrakcji "najważniejszych" ani najbardziej popularnych. Unikaliśmy najbardziej "pocztówkowych" miejsc, bo te i tak nas zwykle nie omijają, ani my ich.

To są po prostu propozycje, nasz wybór. Potraktujmy to, jako trochę odświeżoną garść sugestii, a nie próbę całościowej i uporządkowanej systematyzacji turystyki naukowo-technicznej, czy "program obowiązkowy".

Zakładamy, że Czytelnicy mogliby z powodzeniem uzupełnić, wzbogacić i zaproponować swoją interesującą listę. I do tego też zachęcamy... Cały materiał podzieliliśmy na trze części: Świat Europa, Polska. Załączamy stosowne trzy mapki.

101_miejsce_ktore_trzeba_odwiedzic_mapka
Ściągnij mapkę ciekawych zakątków świata oraz obejrzyj filmy (plik pdf: 3,56 MB)

1. Muzea Smithsonian Institution, Waszyngton, USA

Instytut Smithsona, największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, powstał w roku 1846, jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona. Czytelnikom MT polecamy szczególnie: waszyngtońskie National Air and Space Museum - poświęcone historii nauki i technologii lotnictwa i lotów kosmicznych, National Museum of American History, Behring Center - muzeum historii nauki, technologii, społeczeństwa i kultury w Ameryce, National Museum of Natural History - muzeum historii naturalnej.

2. The Tech Museum of Innovation, San Jose, USA

Muzeum w samym sercu Doliny Krzemowej. Tu nawet nie chodzi o eksponaty i atrakcje. Tam trzeba być, aby poczuć ducha tego miejsca, w którym urodziły się największe potęgi współczesnych komputerowych i internetowych technologii.

3. Centrum Kosmiczne JFK, Cap Canaveral, Floryda, USA

Kosmodrom zajmuje powierzchnię 567 km². Obok swej głównej funkcji - portu kosmicznego, pełni także rolę atrakcji turystycznej. Jeśli chwilowo wydaje nam się to zbyt odległa eskapada, to zawsze warto pamiętać, że Google dodał 6 tysięcy panoramicznych zdjęć do centrum kosmicznego NASA na Florydzie do Street View. Na własne oczy można zobaczyć, jak wygląda sala zarządzania lotami kosmicznymi, czy platforma startowa wahadłowców, czyli miejsca, do których konwencjonalny turysta może nie dotrzeć.

4. Muzeum Nauki i Techniki w Szanghaju, Chiny

Muzeum zajmuje ogromny, futurystyczny gmach w dzielnicy Pudong. W obiekcie tym prawie nie ma eksponatów. Są natomiast setki interaktywnych gier i zabawek. Muzeum zaprojektowano głównie dla dzieci i młodzieży, ale tak naprawdę jest to świetna zabawa dla każdego. Goście mogą sterować robotami, laserami, bawić się w telewizję w studiu telewizyjnym i przeprowadzać dziesiątki najróżniejszych eksperymentów.

5. Burj Al-Khalifa, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Burj Khalifa inaczej zwany Burj Dubai wciąż przoduje pod względem wysokości w klasyfikacji wysokościowców i zapewne, przez co najmniej kilka lat tak będzie. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 4 stycznia 2010 roku. Wysokość budowli wynosi 829 m i została osiągnięta 17 stycznia 2009 roku. Budynek ma 163 piętra użytkowe. Po wizycie w Burj Khalifa warto zejść pod wieczór pod wieżowiec, aby obejrzeć spektakl tańczących fontann (codziennie o godzinie 18:00).

6. Googleplex, główna kwatera Google’a, Mountain View, USA

Googleplexy są w tej chwili rozsiane po całym świecie - od Stanów Zjednoczonych poprzez Polskę aż po Chiny, jednak żadna z placówek nie dorównuje tej macierzystej z Kalifornii i nie budzi takiego, także turystycznego, zainteresowania. Najważniejsza siedziba firmy mieści się obecnie w Mountain View w Kalifornii. Googleplex, bo tak nazywany jest kampus, w którym mieszczą się biura firmy, stanowi jeden z ważniejszych punktów na mapie dla współczesnego miłośnika technologii.

7. Naturalny "wehikuł czasu", Wyspy Diomedesa, Morze Barentsa, Ciesnina Beringa

Znane są też pod rosyjską nazwą Wyspy Gwozdiewa i leżą w samym środku Cieśniny Beringa. Duża Diomeda znajduje się po rosyjskiej stronie, Mała Diomeda - po amerykańskiej i jest częścią stanu Alaska. Niezwykłość tego archipelagu polega na tym, że pomiędzy nimi przebiega linia zmiany daty. Dlatego z amerykańskiego kawałka lądu, gdzie jest "wczoraj", widać "jutro", które jest tej samej chwili już na Dużej w Diomedzie rosyjskiej. I oczywiście szybkie przemieszczenie się z jednej na drugą może nas "przenieść w czasie".

8. Magnetyczna kolej Transrapid w Szanghaju, Chiny Transrapid

Szanghaj to pierwsza komercyjna linia kolei magnetycznej na świecie. Budowa rozpoczęła się w marcu 2001, a oddanie do użytku pasażerskiego nastąpiło dwa lata później 1 stycznia 2004. Pociąg został wyprodukowany w Niemczech. Linia ma 30,5 km i dwie stacje - Longyang Road w dzielnicy Pudong i Port lotniczy Szanghaj-Pudong. Kolejka może osiągnąć prędkość 350 km/h w 2 minuty, zaś maksymalnie w normalnej eksploatacji - 431 km/h. Podczas testu 12 listopada 2003, pociąg osiągnął prędkość wynoszącą 501 km/h.

9. Tama Trzech Przełomów, rzeka Jangcy, Chiny

Zapora Trzech Przełomów - tama zbudowana na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin - Hubei, tam gdzie rzeka przebija się przez wąwozy Qutang, Wuxia i Xiling. Budowa rozpoczęła się w roku 1993, a została zakończona 20 maja 2006 roku. Obecna moc siłowni to 18,2 GW. Pełna maksymalna moc elektrowni ma wynosić 22,5 GW. Dla porównania - moc wszystkich elektrowni w Polsce wynosi ponad 30 GW.

10. Most Golden Gate, San Francisco

Owiany mgłami i legendami most połączył San Francisco z hrabstwem Martin, nad Cieśniną Golden Gate 76 lat temu. Ma długość ponad 2,7 km i wisi 67 m nad powierzchnią wody. Nie jest to, ani najnowocześniejsza, ani największa tego typu konstrukcja, ale sława filmowa swoje robi. Golden Gate wyróżnia się swoją barwą, znaną, jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. Kolorystyka ta sprawia, że most jest lepiej widoczny podczas mgieł.

11. Zapora Itaipu na Paranie, granica Brazylii i Paragwaju

13 października 1982 roku zamknięto zaporę Itaipu i wody Parany zaczęły spiętrzać się za betonową przegrodą. Po 14 dniach poziom podniósł się o 100 m. Tama ma długość prawie 8 km i wysokość 225 m. Zapora utworzyła jezioro o powierzchni 1350 km². Rocznie produkuje do 95 TWh energii. To oznacza, że Brazylia uzyskuje z Itaipu jedna czwartą swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, zaś Paragwaj - ponad trzy czwarte.

12. Winda Bailong, Park Narodowy Zhangijiajie, prowincja Hunan, Chiny

Najwyższa zewnętrzna winda świata to Bailong Elevator (na zdjęciu). Ma ona aż 330 metrów wysokości, zbudowana jest ze szkła i wwozi turystów na jedną z kolumn skalnych. Winda wciągana jest na szczyt Wulingyuan.

13. Sztuczne wyspy w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wyspy Palmowe w Dubaju - zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Każda z wysp zaprojektowana została na kształt palmy z falochronem dookoła, który oddziela je od wód Zatoki Perskiej. Owe wyspy mają swoje nazwy. Jest Palma Dżamira, Palma Dżabal Ali oraz Palma Dira. Oprócz palm zaprojektowano także The World − archipelag ok. 300 sztucznych wysp, usypanych na dnie szelfu 4 km od wybrzeży Dubaju, które widziane z lotu ptaka tworzą widok mapy świata.

14. Olimpijski stadion "ptasie gniazdo" w Pekinie, Chiny

Olimpijski Stadion Narodowy w Pekinie, znany również, jako Ptasie Gniazdo, to miejsce, w którym rozpoczęły się i zakończyły Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Podczas Igrzysk Olimpijskich stadion mieścił 91 000 widzów. Po ich zakończeniu liczba miejsc została zmniejszona do 80 000. Stadion ma 330 m długości, 220 m szerokości i 69,2 m wysokości.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w czerwcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn