Wariacje na temat roweru, deski i grawitacji

Wariacje na temat roweru, deski i grawitacji
e-suplement
BMX-y, Waveboardy, Trajki, to rzeczy nowe, ale jednak już znane. Większość z nas widziała je już na ulicach, w terenie lub w skate-parkach. W dziedzinie, którą możemy nazwać "koło + deska + siła mięśni" aż kipi od nowych pomysłów i technologicznych rozwiązań. Warto wybrać kilka pozycji do przeglądu.

Typowym przykładem "kombinatoryki" na temat czegoś do stania i utrzymywania równowagi z kółkami do jeżdżenia jest coś, co określa się, jako Freerider Skatecycle - rzecz prawie zupełnie nowa. Reguła ruchu i aktywność jadącego przypomina deskorolkę i pokrewne jej przyrządy. Miejsce na stopy znajduje się w kołach, tam gdzie tradycyjne koła mają piasty. Koła obracają się dzięki łożyskom na obwodzie. Połączone są w ten sposób, że można manipulować osią urządzenia i wzajemnym ich położeniem. Są wersje specjalne tego przyrządu, nawiązujące do kultowego filmu "Tron".

Wynalazkiem łączącym w sobie cechy wrotek, rolek i… wózka inwalidzkiego są "rydwanowe wrotki" (chariot skates). Każda składa się dwóch większych kół z włókna węglowego i dwóch mniejszych, służących do stabilizowania jadącego. Co dają te dziwnie na pierwszy rzut oka wyglądające duże koła? Cóż, bądźmy szczerzy, przede wszystkim większą szybkość.

Nie jest naszym celem omawianie pojazdów silnikowych, motorowerów, skuterów, motocykli a nawet segwayów, bo to zupełnie inny świat i nie te sporty, o które nam tutaj chodzi. Jednak nie sposób sobie odmówić kilku słów o konstrukcji zwanej FlyRad, czyli jednokółce napędzanej silnikiem elektrycznym, która połączona z różnymi innymi sprzętami daje ciekawe możliwości. Można na niej usiąść, opierać się np. podczas jazdy na wrotkach, jechać "bez trzymanki" itd. Dostępne są rozmiary dla dorosłych i dla dzieci.

Z uwagi na wyczynowość i oryginalną konstrukcję - wspominamy też o terenowej hybrydzie skutera i czołgu z Niemiec, dostępnej na rynku pod nazwą BPG-Werks DTV Shredder. Pojazd pochodzi z wojskowych projektów, potrafi wspinać się na 40-stopniowe stoki i zakręcać w promieniu niewiele większym niż 1 m.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w lipcowym numerze magazynu Młody Technik

"Rydwanowe wrotki"

On the Rough & Through the Grass - Aug 2010 to Jan 2011 from Chariot Skates on Vimeo.

Rower z napędzaną bezpośrednio pedałami osią koła, to nie jest nowy pomysł – znamy takie wehikuły od dawna, np. z cyrku. Jednak "bicymple"

Nie ma śniegu i wody - jest piasek! Sandkiting

Freerider Skatecycle

Terenowa hybryda skutera i czołgu z Niemiec - BPG-Werks DTV Shredder

Przeczytaj także
Magazyn