Lęk przed buntem maszyn

Lęk przed buntem maszyn
e-suplement
Mały, „modelarski” dron z przytroczonym karabinem maszynowym. Oglądany w akcji budzi grozę. Na filmie, który prezentujemy, widzimy wprawdzie nie prawdziwe urządzenie, lecz komputerową symulację. Jednak nie ulega wątpliwości, że siejący spustoszenie automat do zabijania może być zbudowany przez każdego bardziej rozgarniętego amatora modelarza. 

Równie mrożącym krew w żyłach obrazem jest „muśnięcie” niemieckiego drona zwiadowczego Luna przez afgański samolot z setką pasażerów na pokładzie. Wydarzyło się to ponad dekadę temu. Dziś narastające zagęszczenie przestrzeni powietrznej niekontrolowanymi lub kontrolowanymi w sposób chaotyczny jednostkami coraz bardziej niepokoi. Podobnie niepokoi obywateli wielu krajów perspektywa permanentnej inwigilacji, zwłaszcza z powietrza, przez chmary pojazdów wysyłanych przez przeróżne służby.

Kilka miesięcy temu pilot linii lotniczych Alitalia, przy podejściu do lądowania na lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku, zobaczył czarnego drona. Z relacji mediów wynikało, że zauważony przez pilota dron był czarnym „quadrokopterem”, a więc maszyną latającą z czterema śmigłami. Incydent miał miejsce na wysokości 533 m, około 5 km od pasa startowego. Według pilota dron znajdował się w odległości ok. 60 m od samolotu pasażerskiego i mógł być obiektem o szerokości do jednego metra.

Być może rozwiązaniem problemów związanych z „zagęszczaniem” ruchu w powietrzu będzie technologia firmy Defense Research Associates (DRA) z Dayton, która pracuje nad systemem „wyczuj i unikaj”. Zasada jest prosta: kamera rejestruje szybko powiększający się obiekt, informuje o nim autopilota, który odpowiednio koryguje kurs. Urządzenie firmy DRA może zapobiec powtórce sytuacji, która miała miejsce w 2011 r. w Afganistanie, kiedy 180-kilogramowy dron Shadow zderzył się z samolotem transportowym C-130 Hercules. Transportowiec wylądował bezpiecznie z dronem zwisającym ze skrzydła. Jednak technologia to jedno, a narastające poczucie tłoku i chaosu w powietrzu to drugie. Bardzo wiele osób, organizacji i instytucji mówi o potrzebie nowych regulacji.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w październikowym wydaniu magazynu Młody Technik

Film przedstawiający drona z karabinem:

Samolot mija drona o włos:

 

Przeczytaj także
Magazyn