Człowiek, który scalił Internet - SERGEY BRIN

Człowiek, który scalił Internet - SERGEY BRIN
e-suplement
Od tęgiej pyskówki zaczęła się historia Google’a - tak chce legenda. W 1995 r., podczas pierwszego spotkania na Uniwersytecie Stanforda, Larry Page gwałtownie pokłócił się z Sergeyem Brinem. Mimo to zostali przyjaciółmi i podjęli pracę nad swoją pierwszą wyszukiwarką, o nazwie BackRub.

Młodsi użytkownicy Internetu powinni wiedzieć, że o mechanizmie wyszukiwawczym, który szybko i trafnie odnajdzie to, czego rzeczywiście szukamy w sieci, marzyli w drugiej połowie lat 90. ub. wieku nie tylko studenci prestiżowych uczelni. Wielu ze świeżo upieczonych internautów (a wtedy właściwie wszyscy byli świeżo upieczeni) już po kilku dniach swojej sieciowej przygody nie myślało o niczym innym, tylko o znalezieniu narzędzia, które ułatwi e-poszukiwania.

I właśnie w tym kontekście należy umieścić wczesne prace Brina i jego kolegi. Należeli do licznej rzeszy młodych zdolnych i utalentowa­nych, którzy rozglądali się za sposobem wyłu­skiwania potrzebnych informacji z - już wtedy wielkiej - globalnej pajęczyny. Tylko że nikomu nie udało się znaleźć tak dobrze, jak im. Zupełnie, jakby szukali w Google’u…

CV:  Sergey Brin

Data i miejsce urodzenia: 21.08.1973 r., Moskwa

Adres zamieszkania: Palo Alto, Kalifornia; Greenwich Street, USA

Obywatelstwo: amerykańskie

Stan cywilny: żonaty (w separacji)

Majątek: ok. 30 mld dolarów

Kontakt: TetburGoogle Inc., 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043; tel: +1 650 253 0000, fax: +1 650 253 0001; https://plus.google.com/+SergeyBrin/

Wykształcenie: szkoła średnia - Eleanor Roosevelt High School (Greenbelt w stanie Maryland); szkoły wyższe - matematyka i informatyka na Uniwersytecie Maryland, informatyka na Uniwersytecie Stanforda, potem niedokończona praca doktorska.

Doświadczenie zawodowe: Google, współzałożyciel, akcjonariusz. W latach 2001-2011 prezes ds. technologii – wraz z Larrym Page’em oraz Erikiem Schmidtem odpowiadał za codzienną działalność firmy.

Dodatkowe osiągnięcia: nagroda Fundacji Marconiego w 2004 r., nominacja do tytułu „młodych globalnych liderów” Światowego Forum Ekonomicznego w 2005 r., wiele tytułów honorowych i nagród na całym świecie

Zainteresowania: alternatywne źródła energii, joga, medytacja, samoloty, kosmonautyka.

 

Ciąg dalszy tematu numeru znajdziesz w sierpniowym numerze magazynu Młody Technik.

Przeczytaj także
Magazyn