Sport przyszłości

Sport przyszłości
e-suplement
Olimpiadą robotów - DARPA Robotics Challenge - emocjonuje się na razie głównie świat technologiczny. Może to być jednak zapowiedź zawodów przyszłości, w których maszyny rywalizować będą o medale i puchary przy publiczności tak samo licznej, jaka ogląda obecnie wielkie imprezy sportowe.

Celem konkursu DARPA jest przyspieszenie rozwoju robotów zdolnych do wykonywania zadań w trudnym, niebezpiecznym, skażonym terenie, w miejscu katastrof i wypadków (takich jak np. japońska elektro­wnia atomowa w Fukushimie, po radioaktywnym wycieku).

Turniej kwalifikacyjny DARPA Robotics Challenge rozgrywany w grudniu 2013 r. na Florydzie wygrał dwunożny robot Shaft, skonstruowany przez Japończyków. Udało mu się zdobyć 27 punktów na maksi­mum 32. Pokonał konstrukcje znanych na świecie ośrodków robotycznych z Massachusetts Institute of Technology (MIT), NASA, firmy Lockheed Martin i innych. W zawodach brało udział 17 zespołów, rywali­zujących na torze NASCAR w Homestead-Miami. Finały, do których zakwalifikowało się początkowo osiem zespołów (teraz jest już 11, a być może będzie więcej), odbędą się w czerwcu 2015 r. w kalifor­nijskiej Pomonie. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na 2 mln dolarów nagrody głównej, ale i na dalszą finansową pomoc w rozwoju projektu ze strony agencji DARPA, specjalizującej się we wspieraniu innowacji.

Ciąg dalszy tematu numeru znajdziesz we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik.

Przeczytaj także
Magazyn