NIE! dla robotów bojowych

NIE! dla robotów bojowych
Elon Musk i Stephen Hawking wraz z kilkusetosobową grupą ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) domagają się wprowadzenia globalnego zakazu stosowania wszelkich form broni autonomicznej. W liście opracowanym podczas konferencji branży sztucznej inteligencji w Buenos Aires autorzy stwierdzają, że powstanie robotów zabijających bez poleceń operatora ludzkiego jest możliwe już "w ciągu lat, a nie dekad."

Badacze systemów AI zwracają uwagę, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, iż broń tego typu dostanie się w ręce terrorystów lub niebezpiecznych watażków. W odróżnieniu od broni atomowej, komponenty robotów bojowych są szeroko dostępne na rynku, a więc łatwiej uruchomić ich masową produkcję. "Będą to Kałasznikowy przyszłości," piszą w liście specjaliści w dziedzinie AI.

Zarówno Hawking, jak Musk, przyłączyli się do tej inicjatywy, gdyż od dawna ostrzegają ludzkość przed nieostrożnym rozwojem sztucznej inteligencji. Pierwszy powiedział, że osiągnięcia na tym polu mogą być "wielkim wydarzeniem w ludzkiej historii", ale niestety zarazem "ostatnim." List podpisali również współzałożyciel Apple Steve Wozniak, lingwista Noam Chomsky oraz Demis Hassabis, prezes rozwijającej systemy AI firmy Google DeepMind.

Astronomia

 • Z badań przeprowadzonych w ramach wspólnego projektu badawczego o nazwie "Galaxy and Mass Assembly" (GAMA) wynika, że galaktyki wytwarzają obecnie jedynie połowę ilości energii, którą emitowały dwa miliardy lat temu - a to zdaniem uczonych oznacza, iż Wszechświat nieuchronnie zmierza do energetycznej śmierci.
 • Międzynarodowa grupa naukowców pracująca na brytyjskim Uniwersytecie w Leicester odkryła, że struktura dystrybucji drobin materiału tworzącego pierścienie wokół planet, takich np. jak Saturn, ma charakter uniwersalny i zgodny z matematyką, według zasady odwrotności sześcianu - a więc np. liczba kawałków o rozmiarze 2 m jest osiem razy mniejsza niż tych o rozmiarze 1 m, zaś liczebność 3-metrowych brył jest od nich mniejsza 27 razy.
Świeża sałata rzymska czerwona

Podbój kosmosu

 • Świeża sałata rzymska czerwona - taki specjał podano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i było to wydarzenie, dotyczyło bowiem pierwszej sałaty wyhodowanej i zjedzonej w przestrzeni kosmicznej, w ramach eksperymentu naukowego oznaczanego jako Veg-01, w którym NASA zamierza sprawdzić, czy jest możliwe wytwarzanie żywności w warunkach pozaziemskich.
 • Zademonstrowane przez NASA szczegółowe zdjęcia Plutona wskazują na całkiem świeżej daty aktywność geologiczną na powierzchni karłowatej planety, zaś jednym z ciekawszych obrazów są ślady cieków topiącego się lodu, znalezione w zachodniej części tzw. Regionu Tombaugha (słynne "serce").
lewitująca deska Slide

Cuda inżynierii

 • W jednym ze skateparków w Barcelonie odbyły się pierwsze próby lewitującej deski Slide, firmowanej przez producenta luksusowych aut, Lexusa, w ramach których mistrz deskorolki Ross McGouran miał okazję poślizgać się na modelu, z którego unosiły się opary azotu - w urządzeniu bowiem znajduje się nadprzewodzący elektromagnes, chłodzony właśnie ciekłym azotem.
 • Francuscy konstruktorzy Pascal Rambaud, Jerome Arsac i Thierry James od kilku lat budowali i zaprezentowali w końcu terenowy pojazd Swincar Spider - maszynę nowego typu o niezwykłych wprost parametrach, zdolną m.in. do jazdy w górę i z dołu ze wzniesień o nachyleniu 70% oraz jazdę w poprzek wzniesień o nachyleniu do 50%.
terenowy pojazd Swincar Spider

Cyberwojna

 • Według e-maili opublikowanych przez Wikileaks, Boeing prowadził rozmowy z włoską firmą Hacking Team w sprawie dronów służących do ataku na systemy teleinformatyczne z powietrza i szpiegowania ruchu sieciowego po podstawieniu fikcyjnego hotspota Wi-Fi.
 • Przedstawiający się jako badacze, Xeno Kovah, Trammell Hudson i Corey Kallenberg, stworzyli Thunderstrike 2, robaka atakującego firmware komputerów MacBook - niewykrywalne i nieusuwalne złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu otrzymuje wielkie możliwości działania, od śledzenia klawiatury aż po usuwanie lub wykradanie danych.
 • Użytkownicy popularnej przeglądarki internetowej Firefox muszą uważać na poważną lukę w zabezpieczeniach przeglądarki dokumentów PDF, przez którą mogą stracić swoje dane i nawet hasła - poinformowała fundacja Mozilla, która zajmuje się produkcją tego oprogramowania, dodając, że złośliwym kodem typu "exploit" można było zarazić przeglądarkę przez pobranie zawierających go plików PDF i ich otwarcie.

Lotnictwo

 • Firma Airbus zgłosiła patent na nowy typ pasażerskiego samolotu odrzutowego, który ma rozwijać prędkość bliską 5 tys. km/ godz., a wszystko dzięki silnikom: dwóm odrzutowym, rozpędzającym samolot do prędkości poddźwiękowej po pionowym starcie, jednym rakietowym, zapewniającym maszynie prędkość przelotową, i jednym - supernowoczesnym strumieniowym, utrzymującym ją w powietrzu.
 • Pierwsze loty największego samolotu na świecie, Stratolauncha, o rozpiętości skrzydeł 117 m, w którego budowę zaangażowany jest współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, mają się odbyć w 2016 r. - podali przedstawiciele odpowiedzialnego za projekt konsorcjum.

Technologie mobilne

 • Sto razy mniej energii niż znane urządzenia wykorzystuje chip Wi-Fi, skonstruowany przez naukowców z NASA Jet Propulsion Laboratory we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) - generacja sygnału i przesyłanie go przez urządzenia do routerów zastępowane są odbiciem sygnału w urządzeniu typu smartfon czy laptop, dane zaś zostają "nadrukowywane" w momencie odbicia.
 • Legenda świata telefonów komórkowych, fińska Nokia, potwierdziła możliwość powrotu do tworzenia aparatów pod swoją marką, a mogłoby się to stać już w 2016 r. - Finowie ograniczyliby się jednak tylko do projektowania komórek i dystrybucji licencji na ich produkcję.
pentakwark

Fizyka

 • Międzynarodowy zespół naukowy pod kierownictwem fizyków z Uniwersytetu Princeton odkrył pozbawione masy cząstki nazywane fermionami Weyla, wykazujące cechy zarówno materii, jak i antymaterii, których istnienie było od 1929 r. jedynie hipotezą.
 • Naukowcom z laboratorium Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, w ramach eksperymentu oznaczanego jako LHCb, udało się wykryć tzw. pentakwarki, znane dotąd tylko z teoretycznych rozważań, a składające się z pięciu cegiełek: dwóch kwarków górnych, jednego dolnego, jednego powabnego i jednego anty-powabnego.

Nowe materiały

 • Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali materiał - formę lambda pięciotlenku tytanu, który nie tylko efektywnie magazynuje ciepło, ale również niemal natychmiast to ciepło uwalnia "na żądanie", tzn. po zastosowaniu odpowiedniego nacisku (60 MPa).
 • Z czterech rodzajów włókna, w tym pochodnej znanego z kamizelek kuloodpornych kevlaru, składa się materiał, z którego "utkano" FlyBag, specjalny pokrowiec w lukach bagażowych samolotów, który ma to do siebie, że potrafi wytrzymać i powstrzymać eksplozję ładunku wybuchowego, dzięki czemu ewentualna bomba, którą zdołaliby przemycić tam terroryści, nie zrobi dziury w poszyciu - projekt prowadzony przez różne europejskie instytuty badawcze ma wsparcie finansowe Unii Europejskiej.

Mirosław Usidus