Złomowanie aut a recykling

Złomowanie aut a recykling
Demontaż aut powinien odbywać się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, aby proces ten przebiegał poprzez działania, których celem jest nie tylko odzyskiwanie surowców do powtórnego przetworzenia i wykorzystania, ale również ochrona środowiska. Warto wziąć pod uwagę, że złomowaniem aut mogą zajmować się jedynie autoryzowane firmy, które posiadają w tym celu specjalne pozwolenia. Tylko fachowcy są w stanie zezłomować auto zgodnie z przyjętymi normami.

Jak przebiega złomowanie auta?

Na początku warto przedstawić cel demontażu samochodów. Rozbiórka pojazdów mechanicznych następuje wtedy, gdy te nie nadają się już do użytkowania, ponieważ mogłyby stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której auto jest już na tyle zniszczone, że nie może podlegać naprawie. Dzieje się tak w przypadku brania udziału samochodu w wypadku. To takich sytuacji dochodzi również, kiedy właściciel nieodpowiednio dba o pojazd mechaniczny, ten jest przez długi czas nieużywany i poddany już intensywnej korozji.

Samo złomowanie aut przebiega w kilku różnych etapach. W pierwszej kolejności eksperci dokonują analizy i wybierają części samochodowe, które nie zostały uszkodzone i są w pełni sprawne, a więc mogą posłużyć jako zamienniki do innych pojazdów mechanicznych.

Kolejny etap do wydzielenie elementów samochodu, które mogą być poddane ponownej obróbce. Demontuje się części wykonane z ołowiu, miedzi, stali, szkła, mosiądzu, gumy. Już niedługo będą mogły cieszyć się tzw. drugim życiem.

Co ciekawe, tak naprawdę nawet 75% samochodowych części nadaje się do recyklingu, należy tylko umiejętnie je zdemontować. Ostatnim etapem jest zniszczenie elementów, których nie można użyć ponownie. Usunąć trzeba też wszelkie elementy szkodliwe, jak oleje, filtry, płyny czy paliwo.

Kto może złomować auta?

Jak już wspomnieliśmy, złomowanie auta jest zadaniem dla wyspecjalizowanych firm, które posiadają w tym celu specjalne uprawnienia. Każdy właściciel samochodu, który został poddany tego rodzaju procesowi, musi otrzymać potwierdzenie przeprowadzenia demontażu. Firmy, które zajmują się złomowaniem, odpowiedzialne są jednocześnie za unieważnienie tablic rejestracyjnych, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.

Korzystając z usług legalnych złomowisk, masz pewność, że wszystkie prace odbywają się przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa nie tylko ludzi, ale i całego otoczenia. Złomowanie aut ma na celu nie tylko niszczenie pojazdów, ale również zmniejszenie liczby odpadów oraz generowanie surowców, które mogą być wykorzystane ponownie.

Niestety, w tym zakresie wciąż funkcjonuje tzw. szara strefa, czyli firmy, które nie mają właściwych pozwoleń na złomowanie aut, a jednak takie usługi oferują. Musisz wiedzieć, że powierzając demontaż samochodu takim podmiotom, nie otrzymasz potwierdzenia takich prac, przyczynisz się też do niszczenia środowiska. Nielegalne firmy nie segregują surowców, odsprzedają jedynie sprawne części pojazdów, a zamiast podejmować działania zgodne z recyklingiem, pozbywają się nierzadko niebezpiecznych odpadów, wyrzucając je na niezabezpieczony teren.