Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?
Każdy właściciel auta doskonale wie, że w Polsce nadal nie funkcjonuje obowiązek zmiany opon na letnie czy zimowe zgodnie z porami roku. Okazuje się, że jest to jedynie zalecane. Co ciekawe, nawet 95% polskich kierowców dokonuje zmiany opon na te zimowe, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki. Po co to właściciel robić, skoro nie ma takiej konieczności? Odpowiedź jest prosta, dla zwiększenia nie tylko komfortu codziennego podróżowania, ale również zachowania optymalnego bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej.

Właściwości opon zimowych

Opony zimowe są grubsze, mają większy bieżnik. Wykazują znacznie lepszą przyczepność na drodze w trudnych warunkach. Mowa tu o śliskiej, oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni. Opony zimowe charakteryzują się lepszą reakcją na hamowanie.

Co istotne, opony dostosowane do jazdy w czasie zimy, dają znacznie większe bezpieczeństwo. Minimalizowane jest wtedy ryzyko wpadnięcia w poślizg. Trzeba też dodać, że sam kierowca odczuwa znacznie większy komfort prowadzenia auta. Opony na zimę pozwalają na lepsze przyspieszenie auta i bezproblemową jazdę po mieście oraz na terenie niezabudowanym.

Aby tak było, należy kupować opony zimowe najlepszej jakości. To inwestycja, na której nie należy oszczędzać. Absolutnie nie warto nabywać opon z tzw. drugiej ręki. Opony używane mogą stanowić ogromne zagrożenie. Mogą posiadać mikro uszkodzenia, które niewidoczne gołym okiem stworzą realne niebezpieczeństwo podczas prowadzenia auta. Co więcej, opony używane nie wykazują tak doskonałych właściwości, jak te prosto ze sklepu.

Jak potwierdza przedsiębiorca, który prowadzi sklep z oponami, podczas wyboru dobrych opon, uwagę należy zwracać nie tylko na odpowiednio dopasowany do auta model opon, ale również na ich rok produkcji. Nie powinny być stare, ponieważ guma może być uszkodzona. Zawsze dobrze jest sprawdzić sposób przechowywania opon i ich zabezpieczenie. Niekorzystnie wpływa na nie mróz oraz silna eksploatacja na promienie słońca.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Ponieważ nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, kwestia przeprowadzenia tego zabiegu jest indywidualna i zależy od właściciela pojazdu mechanicznego. Zaleca się, aby samochód przygotować do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych już jesienią, najlepiej przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, które mogą przyczyniać się do występowania gołoledzi na drodze. Pogoda najczęściej zaskakuje kierowców, nie należy zwlekać z wymianą oponą do pojawienia się pierwszego śniegu.

Opony całoroczne - czy warto?

Dla właścicieli aut, którzy nie chcą zajmować się sezonową wymianą opon we własnym samochodzie, dedykowane są opony całoroczne. Czy rzeczywiście wykazują one doskonałe właściwości zarówno latem, kiedy nawierzchnia dróg jest nagrzana, jak i zimą, kiedy jezdnię pokrywa śnieg i panują minusowe temperatury? Teoretycznie tak, natomiast praktycznie znacznie lepiej jest postawić na opony zimowe oraz opony letnie. Te całoroczne mogą nie dawać tak wysokiego komfortu podróżowania, zimą nie będą wykazywać też maksymalnej przyczepności, chociaż na pewno są lepsze, niż te letnie.