Jak zarządzać nowoczesnym przedsiębiorstwem?
Systemy ERP, czyli narzędzie służące do efektywnego zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem
ERP (z ang. Enterprise Resources Planning), czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa, to profesjonalne oprogramowanie służące do kompleksowego zarządzania różnorodnymi zasobami i procesami w danym przedsiębiorstwie.
Dzięki implementacji ERP firmy mogą zintegrować prace różnych działów oraz poprawić komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. ERP umożliwia efektywne kontrolowanie i zarządzanie dowolnie wybranymi obszarami biznesowymi firmy, takimi jak produkcja, sprzedaż, dystrybucja, księgowość, marketing, finanse itd.
Dostęp do danych w czasie rzeczywistym
Istotą systemów ERP jest fakt, iż są one oparte na jednej bazie danych, zatem wszystkie uprawnione osoby mogą przeglądać i analizować zgromadzone dane w czasie rzeczywistym. Podejmowanie decyzji oraz komunikacja wszystkich pracowników jest znacznie ułatwiona. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku firm działających w mocno konkurencyjnych branżach oraz tych, które są zagrożone wystąpieniem sytuacji kryzysowej.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu oprogramowania ERP?
Zanim zdecydujemy się na zakup oprogramowania ERP, warto zweryfikować następujące kwestie:
- ile będzie kosztowała implementacja systemu,
- jakie będą koszty szkoleń dla pracowników,
- ile modułów otrzymamy,
- ilu użytkowników uzyska dostęp do oprogramowania,
- na jakie wsparcie techniczne będzie można liczyć ze strony usługodawcy,
- ile będą kosztowały potencjalne zmiany w systemie.
Koszt wdrożenia systemu ERP w firmie
Ile kosztuje wdrożenie oprogramowania ERP w firmie? Na ostateczny koszt implementacji ERP wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Wiele podmiotów oferujących systemy ERP ma różne wersje oprogramowania - podstawowe i dedykowane. Te drugie są droższe, ponieważ w takim przypadku oprogramowanie jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb zgłaszanych przez klientów. Wersja dedykowana jest w pełni dostosowana do specyfiki danej firmy. Zaawansowany system ERP pomaga też szybciej osiągać wytyczone cele biznesowe.
Wysokość kosztów związanych z wdrożeniem systemu ERP zależy od liczby wykorzystywanych modułów służących do zaawansowanej obsługi poszczególnych działów. Im będzie ich więcej, tym ostateczna cena ERP będzie odpowiednio wyższa.
Częstą praktyką jest też oferowanie oprogramowania ERP w podstawowej wersji w ramach modelu subskrypcyjnego. Polega on na tym, że firmy korzystające z usługi opłacają miesięczny abonament w zamian za możliwość korzystania z tego rozwiązania.
Warto zaznaczyć, że systemy ERP w podstawowej wersji są najczęściej wybierane przez małe i średnie firmy. Wówczas właściciele przedsiębiorstw mogą za pośrednictwem ERP wystawiać faktury, dokonywać innych formalności księgowych, zarządzać magazynem czy sprzedażą internetową. Zdarza się, że koszt utrzymania ERP w wersji podstawowej wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Oprogramowanie ERP to ważna inwestycja
Warto pamiętać o tym, że oprogramowanie ERP jest niezwykle istotne z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej oraz tworzenia zdolności do szybkiego reagowania na zmiany w popycie na oferowane produkty i usługi.
Inwestycja w ERP gwarantuje wysoką stopę zwrotu. Dzięki ERP możliwe jest poprawienie obsługi klienta, przyspieszenie ekspansji na kolejnych rynkach oraz przygotowanie strategii na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o ERP - mindbox.pl jest profesjonalną firmą realizującą od ponad dekady projekty z zakresu nowych technologii, wspierane przez najlepszych specjalistów z branży IT.
ARTYKUŁ PARTNERA