Piłka ręczna - zasady gry, wymiary boiska

Piłka ręczna - zasady gry, wymiary boiska
Piłka ręczna to gra zespołowa, w której uczestniczą dwie drużyny i ich głównym zadaniem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej bramek. Ile jest zawodników w piłce ręcznej? Jakie piłka ręczna zasady posiada w profesjonalnych rozgrywkach? Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej? Czy kary w piłce ręcznej są dotkliwe?

Ilu jest zawodników w piłce ręcznej?

Drużyna piłki ręcznej liczy zwykle od dwunastu (12) do szesnastu (16) szczypiornistów, w tym dwóch (2) bramkarzy. Na boisku znajduje się tylko siedmiu zawodników, z czego jeden stoi na bramce, a sześciu gra w polu.

Warto znać zasady piłki ręcznej oraz ile jest zawodników w piłce ręcznej podczas meczu. Wiedza ta przydaje się przede wszystkim podczas obstawiania spotkań. Zakłady przyjmują legalne polskie serwisy, a ranking bukmacherów pomaga graczom w zdobywaniu informacji o ofercie, bonusach powitalnych, funkcjach oraz aplikacjach mobilnych.

Ilu musi być zawodników w piłce ręcznej, aby mecz się rozpoczął?

Oficjalnie, aby spotkanie piłki ręcznej zostało rozpoczęte, w jednej drużynie musi być minimum pięciu zawodników, którzy wyjdą na boisko do piłki ręcznej.

Piłka ręczna - zasady, długość meczu

Mecz piłki ręcznej podzielony jest na dwie połowy, a każda trwa po 30 minut. Przerwa między pierwszą a drugą połową wynosi 10 minut. Czasami jest ona przedłużana do 15 minut. W przypadku kiedy spotkanie zakończy się remisem, a niezbędne jest wyłonienie zwycięzcy, wtedy rozgrywana jest dogrywka, która trwa dwa razy po pięć minut z przerwą minutową pomiędzy pierwszą a drugą połową dogrywki. Jeśli dalej triumfator nie jest wyłoniony, wtedy mogą zostać podyktowane rzuty karne, które wykonuje po pięciu zawodników z każdej drużyny. Warunkiem jest to, że żaden z zawodników, który wykonuje rzuty karne, nie mógł być wcześniej wykluczony albo zdyskwalifikowany z gry przez sędziego.

Rozpoczęcie meczu piłki ręcznej - zasady

Każde starcie w piłce ręcznej zaczyna się ze środka linii środkowej. Jest to też miejsce dla drużyny, która właśnie zdobyła bramkę do rozpoczęcia akcji.

Wymiary boiska do piłki ręcznej

Boisko do piłki ręcznej jest prostokątem o wymiarach 90 m długości i 40 m szerokości. Jeśli któryś z zawodników niefortunnie wyrzuci piłkę za linię boczną boiska do piłki ręcznej albo będąc w posiadaniu piłki, przekroczy linię boczną, zarządzany jest rzut z linii bocznej. Rzut piłki z linii bocznej jest także zarządzany, kiedy któryś z zawodników rzuci niechcący piłką o sufit albo jakieś urządzenie znajdujące się poza boiskiem. Piłka ręczna zasady, a dokładnie te określające rzut z linii bocznej mówią jasno, że jest on wykonywany tylko wtedy, gdy piłka opuści boisko do piłki ręcznej całym obwodem. Należy pamiętać, że w trakcie wykonywania rzutu z linii bocznej trzeba mieć położoną stopę na tej właśnie linii.

Linie boiska do piłki ręcznej

Na środku boiska znajduje się linia środkowa. Ze środka linii środkowej rozpoczynany jest mecz piłki ręcznej tzw. rzutem rozpoczynającym grę. Grę rozpoczyna ta drużyna, która w wyniku losowania wybrała rozpoczęcie meczu. W takim przypadku drużyna przeciwna ma prawo wyboru strony boiska oraz w drugiej połowie meczu rozpoczyna grę. Kiedy zawodnicy rozpoczynają grę z linii środkowej tak samo, jak w przypadku linii bocznej, muszą oni mieć położoną stopę na linii środkowej.

Jeśli piłka po rzucie drużyny przeciwnej przekracza linię końcową lub też po uderzeniu bramki czy po dotknięciu bramkarza wypada za tę linię, trafia wtedy ona do rąk bramkarza i wykonuje on rzut od bramki. Na środku linii końcowej znajduje się bramka, której wymiary wynoszą 2 m wysokości na 3 m szerokości. Pomiędzy słupkami bramki znajduje się linia bramkowa. Najbliższą linią linii bramkowej znajdującą się w odległości 4 metrów od niej, jest linia wyjścia bramkarza. Jest to linia, której nie może przekroczyć bramkarz podczas wykonywania przez drużynę przeciwną rzutu karnego.

Następną linią, która według zasad piłki ręcznej znajduje się 6 metrów od linii bramkowej, jest linia pola bramkowego. Tworzy ona pomarańczowe półkole widoczne na każdej połowie boiska do piłki ręcznej. Jest to bardzo ważna linia dla bramkarza, bo jest on jedynym zawodnikiem na boisku, który może się po tym polu poruszać. Żaden inny zawodnik nie może wchodzić na to pole i przekraczać linii pola bramkowego.

Krótka linia, która znajduje się między przerywaną linią rzutów wolnych a ciągłą linią pola bramkowego w odległości siedmiu metrów od linii bramkowej to linia rzutów karnych.

Kolejną ważną linią na boisku do piłki ręcznej jest linia rzutów wolnych. Ta linia jest przerywana i znajduje się w odległości 9 metrów od linii bramkowej.

Kary w piłce ręcznej dla drużyny atakującej

 • Blokowanie lub kopanie piłki - rzut wolny dla zespołu broniącego,
 • Przetrzymywanie piłki dłużej niż 3 sekundy - rzut wolny,
 • Kozłowanie piłki, łapanie jej i ponowne kozłowanie, błąd podwójnego kozłowania - rzut wolny dla drużyny broniącej,
 • Więcej niż 3 kroki z piłką (błąd kroków) - rzut wolny,
 • Wejście w pole bramkowe - rzut od bramki,
 • Dotknięcie piłki, leżąc wewnątrz pola bramkowego - rzut od bramki,
 • Zaatakowanie rywala lub wpadnięcie na zawodnika grającego w obronie (faul ofensywny) - rzut wolny dla ekipy broniącej,
 • Przetrzymywanie piłki bez stwarzania okazji do zdobycia punktów (gra pasywna) - rzut wolny.

Kary w piłce ręcznej dla drużyny broniącej

 • Wyrywanie lub wybijanie piłki z rąk zawodnika atakującego - rzut wolny dla drużyny atakującej,
 • Powstrzymywanie zawodnika atakującego za strój/ciało, popychanie go, wbieganie lub wskakiwanie w niego - rzut wolny/stopniowanie kary,
 • Wykorzystywanie pola bramkowego jako pozycji defensywnej/uniemożliwianie oddania rzutu z sytuacji pewnej zdobycia bramki - rzut karny,
 • Przeszkadzanie w oddaniu rzutu zawodnikowi atakującemu wprowadzającemu piłkę do gry - stopniowanie kary,
 • Wchodzenie z piłką w pole bramkowe spoza linii 6 metrów - rzut wolny.

ARTYKUŁ PARTNERA