Tester oprogramowania - jakie umiejętności musi mieć osoba na tym stanowisku?

Tester oprogramowania - jakie umiejętności musi mieć osoba na tym stanowisku?
W IT funkcjonuje mnóstwo zawodów, które dla osób niedziałających w branży mogą brzmieć zupełnie obco. Wśród nich można wymienić testera oprogramowania, czyli jednego z członków zespołu deweloperskiego. Czym się zajmuje, jakie musi mieć cechy i ile zarabia?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Testerzy oprogramowania to specjaliści z branży IT, którzy w dużym skrócie zajmują się nadzorem prawidłowości wszystkich procesów, jakie zachodzą w tworzonym produkcie oraz ich zgodności z wytycznymi klienta.

Osoby na tym stanowisku ściśle współpracują z pozostałymi członkami zespołu developerskiego, a ich praca ma niebagatelne znaczenie na wielu etapach realizacji projektu (zarówno początkowych, jak i końcowych). Testerzy oprogramowania mogą sprawować pieczę nad prawidłowością funkcjonowania aplikacji i stron internetowych, ale nie tylko. Ich praca dotyczy również m.in. zautomatyzowanego sprzętu AGD.

Ponadto osoby wykonujące ten zawód można podzielić na grupę testerów manualnych i automatyzujących. Testerzy manualni samodzielnie przechodzą przez poszczególne etapy funkcjonalności danego produktu, wobec czego wiedza z zakresu programowania nie jest w ich przypadku obligatoryjna. Z kolei testerzy automatyzujący wykorzystują w swojej pracy szereg skryptów i programów, a więc korzystają z wiedzy z zakresu programowania.

Tester oprogramowania - umiejętności, cechy i kompetencje

Praca testera oprogramowania nie jest profesją dla wszystkich. Bardzo istotne w tym przypadku są zdolności analityczne, a także duża dokładność, odporność na stres i umiejętność komunikacji z innymi członkami zespołu.

Jednym ze stałych elementów pracy testerów jest informowanie o powstałych błędach, wobec czego musi on być osobą asertywną, która potrafi w jasny sposób przedstawić swoje stanowisko.

Jeśli chodzi o wykształcenie zazwyczaj nie spotka się ze sztywnymi wymogami dotyczącymi tego aspektu. Ukończenie studiów na takich kierunkach jak informatyka, matematyka czy statystyka bez wątpienia jest jednak postrzegane jako dodatkowy atut. Ponadto znaczna większość ogłoszeń pracy dla testera oprogramowania na No Fluff Jobs uwzględnia znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2.

Oprócz tego od kandydatów wymaga się znajomości języków programowania i skryptowych (np. Java, Bash czy PowerShell). Oczywiście niezbędna jest także znajomość narzędzi do automatyzacji testów i styczność z systemami zarządzania bazami danych (np. SQLite).

Jak wyglądają zarobki testera oprogramowania?

Wynagrodzenie testera oprogramowania tak samo, jak w przypadku innych profesji zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim doświadczenie i umiejętności, ale nie tylko.

Wysokość stawki zależy również od formy, na podstawie której tester wykonuje swoje obowiązki. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć tzw. freelancerzy, którzy rozliczają się ze swoimi partnerami biznesowymi przy pomocy faktur.

Według portalu No Fluff Jobs miesięczne dochody początkującego testera oprogramowania na kontrakcie B2B mieszczą się w przedziale 6000-9240 złotych. Z kolei osoba z doświadczeniem na takim samym poziomie zatrudniona na podstawie umowy o pracę zarabia od 5000 do 8000 tysięcy złotych miesięcznie.

Z zasady - im większe doświadczenie, tym wyższe zarobki, dlatego wynagrodzenie testera oprogramowania na poziomie mid wynosi od 13 000 do 18 480 złotych (B2B) oraz od 10 000 do 15 000 złotych (UOP). Seniorzy zarabiają natomiast nawet 16500-23000 złotych (B2B) oraz 13000-18000 tysięcy złotych brutto (UOP).

Gdzie testerzy oprogramowania mogą szukać pracy?

Kandydaci na stanowisko tester oprogramowania bez problemu znajdą szereg ofert pracy w sieci. Warto zwrócić uwagę na portale branżowe publikujące wyłącznie ogłoszenia związane z IT, np. No Fluff Jobs.

Pomocnym narzędziem mogą okazać się także portale społecznościowe takie jak LinkedIn. Umożliwiają one nie tylko samodzielne przeglądanie aktualnych ofert, ale i kontakt potencjalnego pracodawcy lub headhuntera bezpośrednio ze specjalistą.

ARTYKUŁ PARTNERA