Wilgotność powietrza w zakładach produkcyjnych - dlaczego jest tak ważna?

Wilgotność powietrza w zakładach produkcyjnych - dlaczego jest tak ważna?
Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza jest kluczowe w większości zakładów produkcyjnych. Niewiele branż może pozwolić sobie na brak kontroli nad wilgotnością powietrza, gdyż to właśnie ona w dużej mierze odpowiada za jakość surowców i gotowych wyrobów. Bez kontroli nad nią surowce szybciej się niszczą, a gotowe produkty stają się podatniejsze na uszkodzenia. Dlaczego jeszcze wilgotność powietrza ma tak duże znaczenie w zakładach produkcyjnych?

Systemy nawilżania powietrza w zakładach produkcyjnych

W wielu zakładach produkcyjnych należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza w celu zachowania optymalnych warunków do wytwarzania określonego typu towarów. Zbyt niska lub za wysoka wilgotność w pomieszczeniach produkcyjnych sprawia, że maszyny pracują nieprawidłowo i dochodzi do ich częstych awarii. Dzięki odpowiedniej wilgotności proces produkcji przebiega bez zakłóceń, a maszyny są wydajniejsze.

Systemy nawilżania powietrza pozwalają utrzymać stałą wilgotność w hali produkcyjnej i magazynie, by nie dopuścić do zaburzenia któregokolwiek z etapów produkcji. Dzięki rozbudowanym, profesjonalnym systemom powietrze ma wilgotność na ustalonym poziomie bez względu na warunki atmosferyczne i specyfikę produkcji. Wilgotność można dostosować do wymogów każdej branży, dlatego systemy sprawdzają się w firmach produkujących elektronikę, artykuły spożywcze, kosmetyki, leki i suplementy diety. Można wykorzystywać je również w firmach o innym profilu, np. w branży poligraficznej, w której kluczowa jest odpowiednia wilgotność papieru.

Wilgotność powietrza a sypkie surowce

Surowce w formie sypkie w większości przypadków są higroskopijne, co oznacza, że wchłaniają wodę. Wchłaniają ją nie tylko po kontakcie z cieczą, ale i z powietrza. Dotyczy to między innymi surowców wykorzystywanych do produkcji leków, kosmetyków i chemii domowej, jak i służących do wytwarzania materiałów budowlanych. Ze względu na higroskopijność konieczne jest utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza w magazynach i innych miejscach, w których składuje się surowce sypkie, konieczne jest zatem utrzymywanie dość niskiej, stałej wilgotności.

Jeśli w pomieszczeniach jest zbyt sucho, może dochodzić z kolei do wzrostu ładunków elektrostatycznych. Nadmierne elektryzowanie surowców negatywnie wpływa na ich jakość. Ponadto za niska wilgotność powietrza w magazynie lub na hali produkcyjnej zwiększa ryzyko pożaru, dlatego w każdym pomieszczeniu powinno się utrzymywać stałą, prawidłową wilgotność.

Wilgotność powietrza a trwałość opakowań produktowych

Jeśli chodzi o produkcję opakowań tekturowych i przechowywanie gotowych produktów w kartonach, wilgotność powietrza jest ważna w szczególności, gdy papieru i tektury nie pokryto żądną dodatkową warstwą. Wysoka wilgotność powietrza powoduje zawilgocenie opakowań, które obniża ich trwałość i powoduje uszkodzenie papieru. Wilgotne towary często nie nadają się do sprzedaży i są narażone na powstawanie pleśni, dlatego w magazynie powinno być dość sucho, by ograniczyć ryzyko wystąpienia strat. W przeciwnym razie zbyt wilgotne powietrze może doprowadzić do zniszczenia całej partii towaru.

ARTYKUŁ PARTNERA