Fotowoltaika nie tylko dla domu jednorodzinnego. Jak zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Fotowoltaika nie tylko dla domu jednorodzinnego. Jak zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?
Panele słoneczne na balkonie to bardzo opłacalna inwestycja. Pozwolą ci oszczędzić na rachunkach za prąd i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne. Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci domowej w bloku wielorodzinnym? Jakich formalności trzeba dopełnić i jaki system wybrać?

Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca?

Zdecydowanie tak. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędności na rachunkach za prąd mogą sięgnąć nawet 80%. W zależności od powierzchni balkonu, można na nim zamontować zwykle od 2 do 4 paneli PV. Przy założeniu, że każdego roku będą produkować 600–1600 kWh prądu, możesz liczyć na oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Oznacza to, że inwestycja zwróci się po kilku, a maksymalnie po około 10 latach. Po tym okresie można liczyć na spory zysk. Warto dodać, że montaż systemu solarnego na balkonie podlega pod dofinansowanie z programu wsparcia, na przykład Mój Prąd. Dzięki temu możesz ograniczyć wydatki z nim związane.

Panele na balkonie to również świetny sposób na zdobycie niezależności energetycznej. Fotowoltaika zapewni możliwość korzystania z urządzeń w mieszkaniu nawet w razie okresowych przerw w dostawie prądu, spowodowanych na przykład prowadzeniem prac konserwacyjnych, albo blackoutów, których ryzyko wystąpienia w Polsce cały czas istnieje.

Dla kogo fotowoltaika w bloku na balkonie to idealne rozwiązanie?

Fotowoltaika na balkon jest doskonałym wyborem dla osób, które zużywają sporo prądu. Chodzi w szczególności o mieszkańców bloków, którzy ze względu na obowiązki rodzinne i zawodowe, na szeroką skalę korzystają ze sprzętów domowych. Dotyczy to na przykład pracowników zdalnych czy rodzin z dziećmi.

Panele fotowoltaiczne na balkonie przydadzą się jednak każdemu, kto chce oszczędzić prąd. W dobie stale rosnących cen energii zmniejszenie rachunków za prąd jest szczególnie ważne, gdyż bardzo pomoże w zarządzaniu domowym budżetem.

Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci domowej? Rozpocznij od załatwienia formalności

Zastanawiasz się, czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie? Jest to możliwe. Z uwagi jednak na to, że balkon znajduje się na zewnątrz mieszkania, warto postarać się o zgodę wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej na montaż paneli PV. W tym celu trzeba złożyć wniosek, do którego należy dołączyć projekt instalacji wraz z informacjami odnoszącymi się do techniki jej montażu czy jej wymiarów.

Gdy fotowoltaika na balkon ma mieć moc większą niż 800 W albo gdy zamierzasz oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, konieczne będzie również zgłoszenie inwestycji do zakładu energetycznego. Jest to potrzebne, aby zakład zamontował licznik dwukierunkowy.

Dowiedz się więcej na temat formalności i zasad montażu fotowoltaiki na balkonie.

Jak zamontować solary na balkonie? Samodzielnie czy zatrudnić do tego specjalistów?

W internecie znajdziesz sporo zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. Dzięki dołączonej instrukcji umożliwiają szybkie zamocowanie paneli PV. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Wystarczą w zasadzie dobre chęci i nieco wolnego czasu oraz żyłki majsterkowicza.

Jeśli jednak nie wiesz, jaki system zastosować na swoim balkonie, albo obawiasz się, że w trakcie montażu przypadkowo uszkodzisz panele PV, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Jej pracownicy pomogą ci dobrać odpowiednie parametry instalacji, a także ją profesjonalnie i szybko zamontować oraz uruchomić.

Trzej pracownicy przenoszą panel fotowoltaiczny przeznaczony do montażu na balkonie

Jaka mikroinstalacja fotowoltaiczna na balkon to najlepszy wybór?

Dostępne są 3 systemy. Pierwszy z nich to on-grid. Działa w ramach publicznej sieci energetycznej, do której kierowane są nadwyżki wyprodukowanego prądu. Za pomocą licznika dwukierunkowego możesz monitorować dane dotyczące ilości energii przekazanej do sieci oraz pobieranej z niej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli szukasz stosunkowo prostego i ekonomicznego rozwiązania i nie zależy ci na pełnej niezależności energetycznej.

Fotowoltaika na balkonie może działać również w systemie off-grid. W jego ramach ewentualne nadwyżki energii są gromadzone w specjalnym magazynie. W ten sposób możesz je wykorzystać na przykład w obliczu przerw w dostawie prądu albo w godzinach nocnych, gdy fotowoltaika nie pobiera energii słonecznej.

W sprzedaży jest również fotowoltaika na balkon do gniazdka, czyli system plug and play. To zestaw do samodzielnego montażu, który bez problemu podłączysz, jeśli dysponujesz minimalną wiedzą techniczną i lubisz majsterkować.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?

W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić określone parametry. Ważna jest liczba paneli, która wpływa na to, ile energii wyprodukuje twoja instalacja. Każdy z nich jest w stanie wytworzyć zazwyczaj od 300 do 400 W prądu rocznie. Duże znaczenie ma też:

  • kąt nachylenia paneli – optymalnie powinien wynieść 35° względem podłoża;
  • poziom zacienienia balkonu – nawet niewielkie zacienienie może obniżyć wydajność systemu o kilkadziesiąt procent;
  • kierunek ustawienia paneli PV – najlepsza jest orientacja południowa.

Jakie panele fotowoltaiczne na balkon wybrać? Możesz zdecydować się na polikrystaliczne. Są dostępne w atrakcyjnej cenie, jednak mają ograniczoną wydajność. Alternatywą są droższe panele monokrystaliczne, które są w stanie pobierać energię nawet przy słabym dostępie do światła słonecznego.

Fotowoltaika w bloku na balkonie jest montowana na barierkach, po ich zewnętrznej stronie. Przed zamocowaniem paneli warto sprawdzić wytrzymałość balkonu. Kolejne kroki to umieszczenie na barierkach stelaży i uchwytów (dzięki nim można ustawić panele w optymalnej pozycji względem słońca) oraz samych paneli, a także podłączenie pozostałych komponentów, czyli falownika (inwertera), który przekształca prąd stały na zmienny, oraz, ewentualnie, magazynu energii. Końcowym etapem jest przetestowanie instalacji pod kątem poprawności działania.

Źródła:
https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/czy-mozna-zamontowac-instalacje-fotowoltaiczna-na-balkonie/
https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/fotowoltaika-na-balkonie-czy-to-dobry-pomysl/
https://oknonet.pl/2024/04/23/jak-zamontowac-fotowoltaike-na-balkonie-poradnik-krok-po-kroku/
https://kobo-energy.pl/fotowoltaika-na-balkonie/

ARTYKUŁ PARTNERA