Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

e-suplement
Siergiej Krikalow uzyskał przydomek "ostatniego obywatela ZSRR" ponieważ w latach 1991-1992 spędził 311 dni, 20 godzin i 1 minutę na pokładzie stacji kosmicznej Mir. Wrócił na Ziemię już po rozpadzie Związku Radzieckiego. Potem był dwukrotnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obiekt ten (ang. International Space Station, ISS; jest pierwszą kosmiczną budowlą człowieka, która powstała przy współudziale przedstawicieli wielu krajów.

Międzynarodowa stacja Kosmiczna jest wynikiem połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus Jej pierwsze elementy zostały wywiezione na orbitę okołoziemską w 1998 roku, a pierwsza stała załogo pojawiła się tam w już 2 lata później. Materiały, ludzi, sprzęt badawczy i zaopatrzenie dowożą do stacji rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress oraz amerykańskie wahadłowce.

W 2011 roku ostatni raz wahadłowce polecą na ISS. Nie latały tam też przez ponad dwa3 lata, po katastrofie wahadłowca Colambia. Amerykanie chcieli też wycofać się z finansowania tego przedsięwzięcia od 2016 roku. Nowy prezydent (B. Obama) cofnął decyzje swojego poprzednika i zadbał o to by Międzynarodowa Stacja Kosmiczna miała amerykańskie finansowanie do 2020 roku.

emblemat ISS

Składa się obecnie z 14 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Zasilana jest dzięki  użyciu baterii słonecznych, które sa na tyle duże (odbijają tak dużo światła słonecznego), że jest widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie (w perygeum przy 100% oświetleniu) z jasnością do -5,1[1] lub -5,9[2] magnitudo.

Pierwszą stałą załogę stanowili: William Shepherd, Jurij Gidzenko oraz Siergiej Krikalow. Na ISS byli przez 136 dni 18 godzin i 41minut.

Shepherd został wpisany do grona astronautów NASA w 1984. Jego wcześniejszy trening Navy SEAL okazał się bardzo przydatny dla NASA podczas operacji ratunkowej wahadłowca Challenger w 1986 roku. William Shepherd uczestniczył jako specjalista podczas trzech lotów wahadłowców: misja STS-27 w 1988, misja STS-41 w 1990, oraz misja STS-52 w 1992. W 1993, Shepherd został przydzielony do zarządzania programem International Space Station (ISS). W kosmosie spędził łącznie159 dni.

Siergiej Konstantinowicz Krikalow dwukrotnie był w stałej załodze stacji Mir, również dwukrotnie był w składach stałych załóg stacji ISS. Trzykrotnie brał udział w lotach amerykańskich wahadłowców. Osiem razy wychodził w otwartą przestrzeń kosmiczną. Jest rekordzistą jeśli idzie o łączny czas spędzony w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w kosmosie łącznie 803 dni, 9 godzin i 39 minut.

Jurij Pawłow Gidzienko pierwszy raz poleciał w kosmos w 1995roku. Podczas ekspedycji dwukrotnie wychodzili w otwarty kosmos. Łącznie spędził poza statkiem 3 godziny i 43 minuty. W maju 2002 roku trzeci raz poleciał w kosmos i drugi raz na MSK. Przebywał w kosmosie łącznie 320 dni 1 godzinę 20 minut i 39 sekund.

Przeczytaj także
Magazyn