Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa stacja Kosmiczna jest wynikiem połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus Jej pierwsze elementy zostały wywiezione na orbitę okołoziemską w 1998 roku, a pierwsza stała załogo pojawiła się tam w już 2 lata później. Materiały, ludzi, sprzęt badawczy i zaopatrzenie dowożą do stacji rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress oraz amerykańskie wahadłowce.
W 2011 roku ostatni raz wahadłowce polecą na ISS. Nie latały tam też przez ponad dwa3 lata, po katastrofie wahadłowca Colambia. Amerykanie chcieli też wycofać się z finansowania tego przedsięwzięcia od 2016 roku. Nowy prezydent (B. Obama) cofnął decyzje swojego poprzednika i zadbał o to by Międzynarodowa Stacja Kosmiczna miała amerykańskie finansowanie do 2020 roku.
Składa się obecnie z 14 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Zasilana jest dzięki użyciu baterii słonecznych, które sa na tyle duże (odbijają tak dużo światła słonecznego), że jest widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie (w perygeum przy 100% oświetleniu) z jasnością do -5,1[1] lub -5,9[2] magnitudo.
Pierwszą stałą załogę stanowili: William Shepherd, Jurij Gidzenko oraz Siergiej Krikalow. Na ISS byli przez 136 dni 18 godzin i 41minut.
Shepherd został wpisany do grona astronautów NASA w 1984. Jego wcześniejszy trening Navy SEAL okazał się bardzo przydatny dla NASA podczas operacji ratunkowej wahadłowca Challenger w 1986 roku. William Shepherd uczestniczył jako specjalista podczas trzech lotów wahadłowców: misja STS-27 w 1988, misja STS-41 w 1990, oraz misja STS-52 w 1992. W 1993, Shepherd został przydzielony do zarządzania programem International Space Station (ISS). W kosmosie spędził łącznie159 dni.
Siergiej Konstantinowicz Krikalow dwukrotnie był w stałej załodze stacji Mir, również dwukrotnie był w składach stałych załóg stacji ISS. Trzykrotnie brał udział w lotach amerykańskich wahadłowców. Osiem razy wychodził w otwartą przestrzeń kosmiczną. Jest rekordzistą jeśli idzie o łączny czas spędzony w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w kosmosie łącznie 803 dni, 9 godzin i 39 minut.
Jurij Pawłow Gidzienko pierwszy raz poleciał w kosmos w 1995roku. Podczas ekspedycji dwukrotnie wychodzili w otwarty kosmos. Łącznie spędził poza statkiem 3 godziny i 43 minuty. W maju 2002 roku trzeci raz poleciał w kosmos i drugi raz na MSK. Przebywał w kosmosie łącznie 320 dni 1 godzinę 20 minut i 39 sekund.