Pralka

e-suplement
Pierwszą domową pralkę zbudował w 1874 roku dla swojej żony William Blackstone. Wszystkie główne elementy wykonał z drewna. W wodzie z rozpuszczonym mydłem drewniane elementy uderzały brudne ubrania. W Europie pierwsze pralki zaczęli produkować Niemcy w 1900 roku. Nowoczesne maszyny z napędem elektrycznym pojawiły się w 1908 roku. Mechanizacja pracy praktycznie doprowadziła do zniknięcia zawodu praczki. W 1949 w USA wyprodukowano pierwsza pralkę automatyczną.

Wiele wieków temu żeglarze zauważyli, że mogą użyć ruchu statku do łatwiejszego i szybszego prania bielizny. Brudne rzeczy przywiązywali do lin i wyrzucali za burtę. Spieniona woda szybko zmywała brud. W tych czasach kobiety na brzegu tarły bieliznę o kamienie i piasek, aby szybciej ja uprać. I tak oto zauważono, że można mechanicznie oddziaływać na tkaninę, co czyni ja czystszą.

Zarejestrowanych patentów związanych z maszynami ułatwiającymi pranie było sporo. Pierwszym chyba można nazwać zarejestrowaną w 1797 roku deskę do prania. W 1851 roku Amerykanin James King opatentował pralkę z obracającym się bębnem, który bardzo przypominał nowoczesną maszynę pralniczą. Tylko siłą napędową były mięśnie ludzkie, a nie prąd.  Do 1875 roku, tylko w Ameryce było zarejestrowanych ponad 2000 patentów na urządzenia dla prania. Była wśród nich machina, która prała tylko jedna sztukę odzieży. Za to zbudowana przez poszukiwacza złota w Kalifornii pralka ( 1851 rok) mieściła ?na jeden wsad? 12 koszul, ale poruszało mechanizm dziesięć mułów. To był też pierwszy w historii płatny ?automat pralniczy?. Jego właściciel zapewne zarobił na nim więcej niż wypłukując złoto. Uprawszy bieliźnie, trzeba odcisnąć z niego wodę. Odciskarkę/wykręcarkę wynaleziono w 1861 roku. Od tego czasu jest nieodłącznym elementem każdej pralki. Wspomniany już William Blackstone, swojej konstrukcji pralkę ostanowił produkować seryjnie. Sprzedawał je po 2,5 dolara za sztukę. I była to chyba pierwsza seryjnie produkowana pralka. Firma Williama Blackstone?a działa do dziś. Muzeum pralek, liczące ponad 600 eksponatów znajduje się w Iton, że w stanie Colorado. Ale można je tez podziwiać na www.oldewash.com.

Jedną z pierwszych pralek elektrycznych była Tchor, wyprodukowana przez Hurley Machine Company. Pojawiła się na rynku około 1908 roku. Maszyna miała drewniany bęben, który obracał się osiem razy w jedna a następnie 8 razy w druga stronę. Wszystkie mechanizmy i silnik były ?na wierzchu?, bo bezpieczeństwem użytkownika nikt się jeszcze nie przejmował.

Do 1920 roku w USA ponad 1300 firm produkowało pralki.

Amerykańscy socjologowie zauważają, że pojawienie się w 1920 roku dostępnej dla gospodarstw domowych pralki, przeniosło pranie do domu. Do tego momentu maszynowe pranie już istniało, ale funkcjonowało w dużych usługowych pralniach, gdzie gospodynie domowe przekazywały rodzinną ubrudzoną odzież. Zmieniła się też struktura zatrudnienia kobiet: w dziesięcioleciu od 1910 do 1920 roku liczba służby domowej w USA zmalała o 400 tysięcy osób. Do 1925 roku 53,2% mieszkań w USA było elektryfikowanych. Do 1926 roku  sprzedano tam 900 000 pralek w średniej cenie 150 dolarów za sztukę, a do 1935 roku 1,4 miliona jednostek przy średniej cenie 60 dolarów.

Przeczytaj także
Magazyn