Śnieg na dachu

e-suplement
? ?masa i ciężar śniegu są jednymi z parametrów, które trzeba uwzględnić podczas projektowania domu. Obciążenie jednego metra kwadratowego pionowego rzutu dachu (ocieplonego, wykończonego suchym tynkiem, mającego kąt nachylenia 35° i ciężkie pokrycie oraz położonego w 4. strefie obciążenia śniegiem, np. w Białymstoku) może wynieść niemal 450 kg. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli na rzucie dachu w skali 1:50 narysujemy kwadrat o boku 2 cm, to taki wycinek dachu może ważyć 450 kg. Jeśli dach ma skomplikowany kształt i będą się na nim tworzyć tzw. kosze śniegowe, to ciężar ten wzrośnie jeszcze o kilkadziesiąt kilogramów ? w opisywanym przypadku o około 100 kg. Mówiąc obrazowo, zamiast dachówki, ocieplenia oraz śniegu, moglibyśmy na całym dachu poustawiać samochody, np. nasze małe fiaty 126p, i to bez żadnej szkody dla konstrukcji i elementów wykończenia budynku? ? wyjaśnia mgr inż. Lech Kurzątkowski, konstruktor Biura Projektów MTM STYL. Na konstrukcję dachu olbrzymi wpływ ma tzw. strefa śniegowa, która w Polsce jest pięciostopniowa.

?Największy wpływ na ten ciężar ma tutaj śnieg. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to zamiast 450 pozostanie 210 kg! Polska Norma PN-80/B-02010/Az1/Z1-1 dzieli nasz kraj na kilka stref, w których obciążenie to jest różne. I tak, gdyby opisana powyżej sytuacja miała miejsce w 2. strefie (np. Warszawa, Poznań, Szczecin), to wyliczony ciężar wynosiłby ?tylko? niecałe 350 kg, a w 1. strefie (np. Wrocław, Zielona Góra) około 315 kg. Jak widać, różnica jest znaczna? ? dodaje Lech Kurzątkowski.

Jakie wnioski praktyczne można wyciągnąć z tej dość nudnej, chociaż dającej do myślenia teorii? Otóż dostosowując gotowy projekt do swoich potrzeb (i co ważne, do miejscowych warunków klimatycznych i geotechnicznych), warto porównać strefę obciążenia śniegiem przyjętą w wyszukanym projekcie z tą, w której wybudujemy nasz dom. Jeśli nasza jest gorsza, powinniśmy bezwzględnie przeprojektować konstrukcję budynku ? i to nie tylko samą więźbę, ale również te elementy, na które wzrośnie obciążenie. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w lepszej, łagodniejszej strefie, możemy ?odchudzić? nieco konstrukcję, zastosować pokrycie cięższe niż to przyjęto w projekcie lub zaoszczędzić na samej adaptacji i spać spokojnie, mając spory zapas bezpieczeństwa nad głową.

We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów, który nie wybaczy popełnionych przy jego wykonaniu błędów. Bezlitośnie wytknie je, tracąc walory estetyczne lub użytkowe. W przypadku urozmaiconych kształtów oraz odpowiednio wysokiej jakości pokrycia, jego koszt może przekroczyć nawet 30% wartości całej inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie konstrukcji więźby dachowej oraz solidne i zgodne z projektem jej wykonanie. Na forach budowlanych huczy od wpisów, których głównym tematem są koszty budowy dachu oraz porad dotyczących tego, co zrobić, by było taniej. Nie warto bezkrytycznie się im podporządkowywać, bowiem konstrukcja dachu to skomplikowany i niezmiernie ważny element budynku.

Wybór konstrukcji więźby zależy od wielu czynników ? od szerokości i długości budynku, pochylenia i liczby połaci dachowych, wielkości obciążeń, wysokości ścianki kolankowej, możliwości podparcia słupami bądź ścianami wewnętrznymi. Projektant konstrukcji w praktyce nie ma, niestety, wpływu na te czynniki. Wynikają one z warunków zabudowy, jakie otrzymał inwestor, z wizji architekta oraz z pomysłów i życzeń przyszłego użytkownika. Decyduje tu również położenie działki na mapie stref klimatycznych, czyli wielkość obciążenia dachu śniegiem i wiatrem. Konstruktorowi pozostaje przeanalizowanie wszystkich danych i wybór odpowiedniej konstrukcji więźby, która nie tylko spełni oczekiwania architekta i inwestora, ale przede wszystkim przeniesie wszelkie możliwe obciążenia i będzie przy tym ekonomiczna. źródło - Biuro projektów MTM STYL.

Przeczytaj także
Magazyn