Śnieg na dachu
?Największy wpływ na ten ciężar ma tutaj śnieg. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to zamiast 450 pozostanie 210 kg! Polska Norma PN-80/B-02010/Az1/Z1-1 dzieli nasz kraj na kilka stref, w których obciążenie to jest różne. I tak, gdyby opisana powyżej sytuacja miała miejsce w 2. strefie (np. Warszawa, Poznań, Szczecin), to wyliczony ciężar wynosiłby ?tylko? niecałe 350 kg, a w 1. strefie (np. Wrocław, Zielona Góra) około 315 kg. Jak widać, różnica jest znaczna? ? dodaje Lech Kurzątkowski.
Jakie wnioski praktyczne można wyciągnąć z tej dość nudnej, chociaż dającej do myślenia teorii? Otóż dostosowując gotowy projekt do swoich potrzeb (i co ważne, do miejscowych warunków klimatycznych i geotechnicznych), warto porównać strefę obciążenia śniegiem przyjętą w wyszukanym projekcie z tą, w której wybudujemy nasz dom. Jeśli nasza jest gorsza, powinniśmy bezwzględnie przeprojektować konstrukcję budynku ? i to nie tylko samą więźbę, ale również te elementy, na które wzrośnie obciążenie. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w lepszej, łagodniejszej strefie, możemy ?odchudzić? nieco konstrukcję, zastosować pokrycie cięższe niż to przyjęto w projekcie lub zaoszczędzić na samej adaptacji i spać spokojnie, mając spory zapas bezpieczeństwa nad głową.
We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów, który nie wybaczy popełnionych przy jego wykonaniu błędów. Bezlitośnie wytknie je, tracąc walory estetyczne lub użytkowe. W przypadku urozmaiconych kształtów oraz odpowiednio wysokiej jakości pokrycia, jego koszt może przekroczyć nawet 30% wartości całej inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie konstrukcji więźby dachowej oraz solidne i zgodne z projektem jej wykonanie. Na forach budowlanych huczy od wpisów, których głównym tematem są koszty budowy dachu oraz porad dotyczących tego, co zrobić, by było taniej. Nie warto bezkrytycznie się im podporządkowywać, bowiem konstrukcja dachu to skomplikowany i niezmiernie ważny element budynku.
Wybór konstrukcji więźby zależy od wielu czynników ? od szerokości i długości budynku, pochylenia i liczby połaci dachowych, wielkości obciążeń, wysokości ścianki kolankowej, możliwości podparcia słupami bądź ścianami wewnętrznymi. Projektant konstrukcji w praktyce nie ma, niestety, wpływu na te czynniki. Wynikają one z warunków zabudowy, jakie otrzymał inwestor, z wizji architekta oraz z pomysłów i życzeń przyszłego użytkownika. Decyduje tu również położenie działki na mapie stref klimatycznych, czyli wielkość obciążenia dachu śniegiem i wiatrem. Konstruktorowi pozostaje przeanalizowanie wszystkich danych i wybór odpowiedniej konstrukcji więźby, która nie tylko spełni oczekiwania architekta i inwestora, ale przede wszystkim przeniesie wszelkie możliwe obciążenia i będzie przy tym ekonomiczna. źródło - Biuro projektów MTM STYL.