Led zamienniki

e-suplement
W zastosowaniach domowych należy poprawnie dobrać parametry zamiennika LED. Należy zwrócić uwagę, aby ledówka, będąca zwykle zamiennikiem żarówki, posiadała podobną do niej jasność, tj. wartość emitowanego strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm). Kolejnymi parametrami, które powinny podlegać weryfikacji, są uzyskiwany odcień światła białego (temperatura barwowa zbliżona do 3000 K) i jego jakość (wskaźnik oddawania barw Ra>80). Szereg producentów podaje równoważną, przybliżoną wartość mocy tradycyjnej żarówki, która emituje tę samą ilość strumienia świetlnego. Wszystkie dane powinny być dostępne na opakowaniu produktu.

W celu wyeliminowania przypadków zawyżania wartości równoważnej mocy żarówek, zaleca się zapoznanie się z prawnie obowiązującymi ujednoliconymi wartościami wiążącymi strumień świetlny z mocą żarówki. Informację o tych przepisach można znaleźć na przykład na stronie internetowej Pol-lighting. Członkowie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting starają się edukować konsumentów w zakresie wyboru dobrego oświetlenia, nie tylko LED?, dodaje Narcyza Barczak-Araszkiewicz.

Wartości pośrednie strumienia świetlnego i deklarowanej mocy równoważnej żarówki (w zaokrągleniu do 1 W) oblicza się w drodze interpolacji liniowej dwóch sąsiednich wartości. W praktyce oznacza to (według wskazań powyższej tabeli), że jeśli kupimy ledówkę, która według danych producenta posiada strumień świetlny na poziomie 325 lm, to będzie ona świeciła jaśniej niż żarówka 25 W, ale ciemniej niż żarówka 40 W.

Przeczytaj także
Magazyn