Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Złoto z asteroidy

Złoto z asteroidy
e-suplement
Złoto z asteroidy i nie tylko złoto. Trwają przygotowania do wydobywania kopalin na asteroidach, głównie metali szlachetnych - złota i platyny. Konkretny program takich działań ogłosiła firma amerykańska Planetary Resources. Jej założyciele - Chris Lewicki i Eric Anderson udzielają wielu wywiadów. Spróbujmy więc przedstawić ich projekt w formie pytań i odpowiedzi.

Redakcja MT - Polecieć na asteroidę (w Polsce częściej używany jest termin planetoida), znaleźć na niej złoto, wydobyć kruszec i wrócić z nim na Ziemię to przecież czysta fantazja. Czy na serio zamierzacie to zrobić?

Chris Lewicki - Eric Anderson (CL i EA) - Tak, całkowicie poważnie. Firma Planetary Resources powstała po to by eksploatować kosmos przez kopalnictwo na asteroidach.

MT. Może łatwiej byłoby nam uwierzyć w szanse realizacji takiego celu, gdyby podjął się tego zadania rząd USA, a nie prywatna firma.

CL i EA. W istocie, przez 50 lat eksploracja kosmosu była domeną programów rządowych, jednak powstały już warunki do działań wyspecjalizowanych firm prywatnych, które mając niewielkie zespoły i prywatne finansowanie oraz ... wsparcie funduszami rządowymi, mogą wykorzystać nowe, otwierające.

Ciąg dalszy wywiadu znajdziesz w październikowym numerze magazynu Młody Technik

Złoto z asteroidy

Artystyczna wizja

Rosyjski pomysł na asteroida

Co powinieneś wiedzieć

Przypuszczenia co do Oriona, Nasa i Apophisa

Misja Planetary Resources

Przeczytaj także
Magazyn