Jak się produkuje cukier

Jak się produkuje cukier
e-suplement
Słodki smak pociągał człowieka od zawsze. Nic dziwnego, że nieustannie poszukiwał źródeł tej przyjemności. Owoce i miód leśnych pszczół, które spożywał, są słodkie, ale to jeszcze nie było to. W toku licznych eksperymentów (czytaj: próbowania wszystkiego, co rosło wokół) odkrył trzcinę cukrową, a z jej wysuszonego soku wyizolował skoncentrowaną słodycz - pierwszy cukier.

Stało się to prawdopodobnie w III tysiącleciu przed naszą erą, na terenie dzisiejszych Indii. Stamtąd cukier rozprzestrzeniał się po całej południowej Azji. Cukier w Europie związany jest nierozerwalnie z historią wojen. Do starożytnej Grecji, a potem Rzymu trafi ł z Indii dzięki wyprawie Aleksandra Macedońskiego. W średniowieczu Arabowie, podbijając prawie cały basen Morza Śródziemnego, rozpowszechnili ceniony przez siebie sukkar. Ale aż do schyłku epoki był on tylko przedmiotem zbytku, dostępnym dla najbogatszych. Trzcina cukrowa do Nowego Świata trafiła wraz z drugą wyprawą Kolumba. Stamtąd też aż do II połowy XIX wieku pochodziła większość importowanej słodyczy, produktu nadal zbyt kosztownego dla wszystkich (trzcina cukrowa rośnie tylko w ciepłym klimacie).

W 1747 niemiecki chemik Andreas Marggraf wyprodukował cukier z uprawianego do tej pory jako pasza dla zwierząt, buraka cukrowego. Osiągnięcie nie spotkało się początkowo z zainteresowaniem, dopiero cukier w początku XIX wieku powstała pierwsza cukrownia w Konarach na Dolnym Śląsku (zbudował ją uczeń Marggraffa - Franz Achard).

Impulsem do rozwoju cukrownictwa w Europie stały się wojny napoleońskie, a szczególnie blokada kontynentalna, odcinająca dowóz cukru do Europy. Po zakończeniu działań wojennych nic już nie mogło zatrzymać puszczonej w ruch cukrowniczej machiny. Do końca XIX wieku kraje klimatu umiarkowanego stały się samowystarczalne pod względem zaopatrzenia w cukier, a on sam - artykułem spożywczym dostępnym dla każdego.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w listopadowym numerze magazynu Młody Technik

Jak się produkuje cukier

Sonda - Jednostka słodyczy from Sonda on Vimeo.

Przeczytaj także
Magazyn