Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wyginam śmiało smartfona

Wyginam śmiało smartfona
Prognozy rewolucji, jaką ma być wejście na rynek elastycznych wyświetlaczy wypada jednak nieco mitygować. Bo przy wszystkich zaletach nowa technologia musi spełnić jeden warunek ? musi zostać ?kupiona?, czyli zaakceptowana, doceniona i polubiona przez odbiorców, zwykłych użytkowników gadżetów.

Media donosiły pod koniec 2012 roku, że koreański potentat elektroniczny, Samsung ma już właściwie całkowicie dopracowaną technologię elastycznego ekranu i planuje jej wprowadzenie w ogólnodostępnych produktach już w pierwszym półroczu 2013 roku. Samsung zdecydował się, według doniesień, na użycie tworzywa sztucznego, co sprawia, że ekrany są nie tylko elastyczne, ale też lekkie i wytrzymałe. Nowe ekrany mają być tworzone w technologii OLED, która niewiele będzie się różniła od obecnie używanej w najbardziej znanych modelach Samsunga.

Nad elastycznymi, zmieniającymi kształt wyświetlaczami pracuje jednak nie tylko wielki Samsung i jego równie wielcy konkurenci (chociaż na razie nie wszyscy to ujawniają), ale również wiele mniejszych firm i ośrodków, które może nie mają tyle pieniędzy, za to mają pomysły i ciekawe technologie. Przykład ? mało znana firma Corning, która zaprezentowała niedawno swojej produkcji powłokę wyświetlającą o grubości 100 mikronów, którą nazywa Willow. Materiałem tym można, według zapewnień wynalazców, pokryć powierzchnię o dowolnym praktycznie kształcie. Wytrzymuje temperaturę do 500 stopni Celsjusza.

Elastyczne panele dotykowe czy owinięte w folię wyświetlającą sprzęty domowe mogą zostać uznane za potrzebne i pożądane, lub też zostaną odrzucone, lądując co najwyżej na półce w sklepie ze śmiesznymi, zbędnymi wynalazkami. Wszystko wskazuje na to, że 2013 będzie rokiem ich próby rynkowej.