Pendrive Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 32 GB

Pendrive Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 32 GB
e-suplement
Pendrive. Niby nic wielkiego. Każdy wie co to jest i do czego służy. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że pendrive z interfejsem USB 3.0 może sprawić problem.

Pendrive (pamięć USB) ? urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB. Tyle teorii. Teraz praktyka.

USB, USB nie równe

Po wydobyciu przenośnej pamięci USB i podłączeniu jej do niebieskiego portu USB, niebieskiego ze względu na wyróżnienie nowego standardu, pojawił się problem. Okazało się, że system Windows 7 nie odnotował podłączenia nowego urządzenia! Cień podejrzenia padł na pamięć USB. Po podłączeniu do portu USB 2.0 ? działa. O co chodzi? Cóż? USB 3.0, USB 2.0 nie jest równy ? dopiero aktualizacja sterowników ww. interfejsu ze strony producenta pozwoliła cieszyć się pamięcią przenośną w pełni. Naganę za powstałe utrudnienie otrzymuje producent komputera.

Mocy przybywaj

Zaobserwować można wzrost prędkości kopiowania danych względem starszej wersji USB. Oczywiście wszystko jest zależne od tego jakiego typu dane przenosimy z komputera i na komputer. I tak wszelkie pliki tekstowe kopiują się niemal niezauważalnie, natomiast prędkość kopiowania spada przy przesyłaniu np. filmów ? normalne zjawisko nawet korzystając z FireWire, USB 2.0 czy przez sieć LAN.

Standard USB 3.0, czasem nazywany SuperSpeed ? urządzenia transferują dane z prędkością do 4,8 Gb/s (600 MB/s). Niestety osiągają one na razie niższe prędkości niż przewiduje standard ze względu na obsługiwane protokoły. Deklarowana prędkość odczytu na poziomie 150 MB/s (oczywiście dane z gwiazdką, która wyjaśnia poniżej, że prędkość została uzyskana przez producenta w fabrycznych testach) niestety nie została uzyskana przy odczycie innych plików jak tekstowe. Deklarowany zapis na poziomie 70 MB/s także nie był możliwy ? tylko w przypadku ?lekkich? plików tekstowych prędkość zapisu dochodziła do deklarowanej.

Nowy standard USB 3.0 będący ośmiokrotnie szybszym od poprzedniej wersji 2.0, jest faktycznie szybszy, ale nie do tego stopnia, by korzystać i cieszyć się tak wielką przepustowością przepływu danych. Chyba tak musi być, ponieważ urządzenia standardu USB 2.0 z deklarowaną prędkością 480 Mb/s (60 MB/s), w praktyce uzyskują co najwyżej prędkości 320 Mb/s (40 MB/s).

Kupić, nie kupić?

Gdy mamy gniazda USB 3.0 w komputerze ? zdecydowanie kupić. 32 GB to spora ilość miejsca, które możemy zapełnić szybko i sprawnie danymi. Około 130 zł za pendrive to sporo, jednak należy pamiętać, że to ?nowość? i ceny wkrótce zaczną spadać. Jakość którą od lat oferuje nam producent ? Kingstone ? potwierdza, że produkty są pewne i sprawdzone przez miliony użytkowników na całym świecie.

W konkursie Active Reader można zdobyć Pendrive Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 32 GB za 130 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn