Zestaw niwelacyjny geo-FENNEL No 110-22x

Zestaw niwelacyjny geo-FENNEL No 110-22x
e-suplement
Zestaw niwelacyjny składa się ze stabilnego, wygodnego w użyciu statywu, optycznego samopoziomującego się niwelatora geo-FENNEL No.110-22, pokrowca na niwelator oraz łaty. Umożliwia on szybkie i precyzyjne wykonywanie wszystkich prac niwelacyjnych w geodezji. Pierwsze wrażenie, kiedy się bierze niwelator geo-FENNEL do ręki jest takie, że ma on solidną konstrukcję i jest zbudowany z myślą o wygodzie wykonywania prac geodezyjnych. Przetestujmy jego poszczególne elementy:

Pokrętła: 4 rodzaje - do ustawienia niwelatora w poziomie, zmiany kierunku obserwacji, wyostrzenia na łatę oraz pokrętło do dopasowania lunety do wzroku. Pokrętła kręcą się płynnie, co pozwala na szybkie i dokładne ustawienie niwelatora w roboczej pozycji. Każde pokrętło kręci się z inną siłą dostosowaną do wykonywanej funkcji. Pokrętło odpowiadające za ostrzenie obraca się bardzo płynnie i pozwala szybko i dokładnie wyostrzyć na łatę. Z kolei pokrętła, przy pomocy których zmienia się kierunek celowania w poziomie, kręcą się z odrobinę większym oporem, co gwarantuje stabilność oraz dokładność ustawienia.

Optyka: w instrukcji producent pisze, że można jej używać w kiepskich warunkach oświetleniowych. Testując niwelator geo-FENNEL w godzinach wieczornych mieliśmy okazję przekonać się o tym. Obraz w lunecie jest wyraźny i pozwala na precyzyjny pomiar wysokości. Pomocne są w tym również wyraziste nitki, które pomagają dokładnie zczytać pomiary (zarówno wysokość punktu - środkowa nić, jak i różnicę między górną a dolną - według czego ustala się odległość między niwelatorem a łatą).

Pozostałe elementy konstrukcji: Kolimator umiejscowiony na wierzchołku niwelatora pozwala szybko wycelować na łatę. Jak już wspomnieliśmy pokrętła regulujące niwelator w poziomie są idealnie dopasowane do tej funkcji. Lustro nad libellą pozwala na skontrolowanie położenia niwelatora podczas pomiaru. W pokrowcu na niwelator znalazło się również miejsce na przechowanie notatek, imbusa i pionu sznurkowego. Ten ostatni jest bardzo przydatny przy precyzyjnym ustawieniu instrumentu na punkcie.

Statyw jest ważną częścią zestawu, to on gwarantuje stabilność ustawienia instrumentu podczas robienia pomiaru. Na pierwszy rzut oka wygląda on bardzo solidnie. Po bliższym kontakcie części metalowe nie pozostawiają zastrzeżeń. Plastikowe zaciski służą do blokowania nóg statywu, co zapewnia odpowiednią stabilność podczas wykonywania pomiarów w terenie.

Jedyne, czego może jeszcze brakować w zestawie, to pokrowiec na statyw oraz libella do łaty. Pierwsze pozwoliłoby na komfortowy transport bez obawy o zarysowania oraz inne uszkodzenia przez końcówki nóg - wkładanie i wyjmowanie z kartonowego pudła może być niewygodne. Libella byłaby przydatna przy wykonywaniu prac niwelacyjnych. Różne rodzaje takich libelek do łat są ogólnie dostępne w sklepach narzędziowych.

W konkursie Active Reader można zdobyć ten zestaw za 1285 pkt.

Zestaw niwelacyjny geo-FENNEL No 110-22x - parametry techniczne:

  • średni błąd na 1 km podwójnej niwelacji: 2,5 mm,
  • powiększenie lunety: 22×,
  • średnica obiektywu: 40 mm,
  • najkrótsza celowa: 0,86 m,
  • zakres pracy kompensatora: ±15’,
  • dokładność kompensatora: ±0,3",
  • libella sferyczna: 8’/2 mm,
  • koło poziome: 400 g,
  • klasa szczelności obudowy: IP 54,
  • masa: 1,8 kg.
Niwelator geo-FENNEL No. 110-22 ma wystawione indywidualne świadectwo sprawdzenia

Przeczytaj także
Magazyn